5 lipca: urodziny bikini!

2017-07-05
5 lipca: urodziny bikini!

5 lipca 1946 został zaprezentowany kostium kąpielowy, który zrewolucjonizował świat. Dziś 71. urodziny bikini!

 

Rewolucja zaczęła się na basenie. 5 lipca 1946 roku na pływalni Molitor w Paryżu odbył się pokaz, który odmienił świat. Louis Reard pokazał kostium dwuczęściowy, a jego modelką była Micheline Bernardini. Jego nazwa nawiązywała do atolu na Pacyfiku, na którym Amerykanie dokonywali prób atomowych w trakcie Operacji Crossroads. Ambicją projektanta było stworzenie czegoś, co przyćmi broń jądrową. No i okazało się, że eksplozja „Bikini”, bo tak nazwano kostium, stała się silniejsza niż wszystkie bomby razem wzięte.

 

Dwa miesiące wcześniej podobny kostium, nieco bardziej zabudowany, pokazał Jacques Heim, nazwał go „Atome” i zareklamował jako najmniejszy kostium w historii. Ale to bikini zyskało sławę, która trwa do dziś.

 

Kariera bikini nie była tak szybka, jak można się tego spodziewać. Nosiły go głównie Francuzki, w Hiszpanii było to zakazane (dyktatura Francisco Franco), a w katolickich Włoszech kontrowersyjne.

 

W Stanach Zjednoczonych bikini zaczęło być popularne dopiero po pokazaniu filmu I Bóg stworzył kobietę z 1957 roku, z główną rolą Brigitte Bardot.

 

Dzisiejsze bikini jest jeszcze dużo bardziej skąpe niż pierwowzór. No i nie są już uważane za kontrowersyjne, tę rolę wzięło na siebie topless i opalanie się nago. No i burkini, o którym mówi się więcej niż o bikini, którego co najmniej jeden komplet ma w szafie niemal każda kobieta.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska