Królowa Elżbieta obrażona żartem

Królowa Elżbieta obrażona żartem

Niedawno w jednym z programów radiowcy stacji BBC Radio 4 zażartowali z Królowej Elżbiety. Dowcipy miały podtekst seksualny i nie obyło się bez przeprosin. Ups!

W niedawnym odcinku komediowej audycji „Don't Make Me Laugh” (pol. „Nie rozśmieszaj mnie”) uczestnicy żartowali – jak uznano – w sposób nieodpowiedni. Wpływ na taki odbiór mogło mieć to, że program emitowany był z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Królowej. Prowadzący show David Baddiel zaproponował do obgadania temat „Królowa musiała uprawiać seks przynajmniej cztery razy w życiu” (aluzja do czwórki królewskich dzieci), po czym komik Russell Kane zasypał słuchaczy serią żartów o pożyciu Królowej i Filipa, księcia Edynburga. Powiedział między innymi:

 

„Królowa uprawiająca seks przynajmniej cztery razy - to nie wydaje mi się śmieszne o tyle, że jesteśmy zmuszeni wyobrazić sobie Księcia Filipa i jego pracę na stworzeniem swoich dzieci.”

 

Kane zrobił też m.in. taką aluzję do królewskich dzieci:

 

„Dla mnie to tylko poczwórny dowód na to, jak bardzo niebezpieczne jest dziedziczenie władzy.”

 

Dość niewinnie? Pozory! Panowie się pośmieli, niektórzy słuchacze pewnie też, ale żarty niestety nie uszły na sucho. Radio zostało oskarżone o popełnienie „poważnego nadużycia”. Żarty nazwano „osobistymi, niepożądanymi i uwłaczającymi” oraz stwierdzono, że „znieważyły” majestat Królowej Elżbiety.

 

Co ciekawe, głosy oburzenia podniosły się najpierw wśród słuchaczy. Już podczas trwania programu do redakcji napłynęła „znacząca liczba” sprzeciwów. Część słuchaczy najwidoczniej poczuła się obrażona razem z Królową i całą Wielką Brytanią. Prowadzący program Baddiel początkowo nie chciał spuścić z tonu, pisząc na Twitterze krótkie: „sorry rojaliści”. Zapewne zdziwił się, kiedy okazało się, że BBC zrezygnowało z wyemitowania planowanej powtórki programu i usunęło odcinek z internetu. Na tym nie koniec, pewnie częściowo z powodu tych żartów emisję audycji na stałe przesunięto z godziny 18:30 na 23:00.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska