Zacieralia 2017 – festiwal naprawdę... alternatywny

2017-01-13
Zacieralia 2017 – festiwal naprawdę... alternatywny

Kojarzycie niejakiego Mirosława Jędrasa czyli, mówiąc bardziej swojsko, Zaciera? Lider kultowej w pewnych kręgach muzyczno-kabaretowej grupy Zacier od lat organizuje Zacieralia, czyli jedyny w swoim rodzaju festiwal twórczości dziwacznej. Śmiesznej, alternatywnej, absurdalnej, czasami niesmacznej. Zacieralia 2017 rozpoczynają się właśnie dziś!

Zaczęło się od grupy Zacier (skrót od: Związek Artystów Cierpiących i Entuzjastycznie Rżnących), istniejącej może nie bardzo intensywnie, ale za to już od 31 lat! Kawał czasu. Jeśli nawet nie znacie twórczości Jędrasa i kolegów, czyli piosenek takich jak Niedźwiedź Janusz, Odpad Atomowy, Róbrege czy Pieśń o rzodkiewkach, na pewno kojarzycie go na przykład z występów z Kazikiem i zespołem El Dupa albo z gościnnych występów w produkcjach Zespołu Filmowego Skurcz. Od tego człowieka się to zaczęło.

 

Jednak na przykład na tegorocznych Zacieraliach Zacier na dobrą sprawę w ogóle nie musiałby występować. Występuje dwa razy, ale nie musiałby – jego działalność stała się na tyle kultowa, że obrosła w niemałą liczbę satelitów. Na tyle dużo, że da się zorganizować cały festiwal złożony z podobnych grup, muzycznych i kabaretowych. I organizuje się już od 2008 roku.

 

 

Podczas rozpoczynającego się dziś festiwalu wystąpią m.in. takie projekty jak Zuch Kazik (wiadomo jaki Kazik), LXMP (najnowszy projekt multiinstrumentalisty i jajcarza Macia Morettiego znanego np. z Mitch&Mitch), Dr Hackenbush, J. Zdunek Ensemble + Kazik, Cyrk Deriglassof (chodzi o Olafa Deriglasoffa) czy zespół Pytong, czyli muzyczny (?) projekt niejakiego Jaoka znanego z kanału youtube'owego Pyta.pl (wcześniej zespół był znany pod nazwą Krwiokał...). A poza nimi np. grupy pod intrygującymi nazwami Lej mi pół albo Z całym szacunkiem dzika świnia.

 

Podczas Zacieraliów nie mniej niż muzyka znaczy oczywiście żywioł kabaretowy. Nie tylko podczas występów, ale także między nimi. I tak podczas Zacieraliów uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć m.in. z grupę Łyżka Czyli Chili czy performens warszawskiego artysty Jakuba Glińskiego.

 

Na koniec jeszcze konkrety: dwudniowy festiwal odbywa się dziś i jutro, czyli 13 i 14 stycznia. Bilety w dniu koncertu kosztują 45 zł za jeden dzień i 65 zł za dwudniowy karnet. Miejsce: Warszawa, klub Progresja, ul. Fort Wola 22.

 

fot. materiały organizatora

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska