W języku fińskim istnieje słowo oznaczające upijanie się w domu w samej bieliźnie

2017-02-13
W języku fińskim istnieje słowo oznaczające upijanie się w domu w samej bieliźnie

Znacie Hygge, duńską sztukę szczęścia? Trudno tego teraz nie znać, niestety. Otóż w Finlandii ludzie nie bawią się w przytulne szczęście tak jak Duńczycy. Mają nieco inne zwyczaje...

Porównujemy, bo to nowe słowa. „Hygge” zrobiło w ostatnich miesiącach oszałamiającą karierę na całym świecie: książki, kubki, kolorowanki, design. Wszystko za pieniądze i wszystko dające złudne poczucie szczęścia. Mokry sen duńskich marketingowców. Jasne, ktoś może się pewnie lepiej poczuć od Hygge, no ale cóż, dla nas to raczej nabieranie.

 

Duński marketing przypomniał nam się, gdy usłyszeliśmy o innym nowym słowie, tym razem z Finlandii. Rozbawiło nas to, że Finowie nie czają się, jeśli chodzi o sposoby na szczęście. Choćby chwilowe.

 

„Kalsarikännit" – o tym słowie mówimy. Oznacza ono ni mniej ni więcej, tylko samotne upijanie się we własnym domu w samej bieliźnie bez żadnych intencji, żeby wyjść do ludzi. To się nazywa bezkompromisowość. Bo wyobraźcie sobie tylko jak bardzo ten zwyczaj musi być w Finlandii zakorzeniony, skoro język wykształcił na jego nazwanie własne słowo.

 

Właściwie to nawet trudno nam ocenić na podstawie istnienia tego słowa i zwyczaju czy społeczeństwo Finlandii jest najbardziej nieszczęśliwym społeczeństwie na świecie czy może właśnie najszczęśliwszym?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska