Brudna wojna o heavymetalowe "rogi szatana"

Brudna wojna o heavymetalowe "rogi szatana"

Giganci heavy metalu postanowili udowodnić światu, że ten jeden z najwspanialszych gatunków muzyki czasami wykonują zwykłe dupki. A poszło o heavymetalowe rogi, czyli gest bezbłędnie rozpoznawalny pod każdą szerokością geograficzną.

Szkoda, że tak wyszło, ale do rzeczy. Metalowe "rogi szatana" (corna, manu cornuto, horns) jednoczą wszystkich heavymetalowców świata. Na każdym koncercie, czy odbywa się na Stadionie Narodowym i gra Metallica, czy w zatęchłym klubie w Kolumbii, gdzie blackmetalowy zespół występuje dla sześciu znajomych, fanatyczni fani unoszą ręce i pokazują właśnie ten gest. Jest to uniwersalny symbol gatunku muzyki, którego zazdroszczą metalowcom raperzy, fani jazzu, bluesa i wszyscy inni.

 

 

Niestety, basista Kiss Gene Simmons postanowił opatentować gest rogów. W piśmie wystosowanym przez jego prawników (mamy nadzieję, że to oni, a nie "The Demon" osobiście, wpadli na ten kretyński pomysł) do urzędu patentowego czytamy, że nikt inny, a właśnie Simmons "ma prawo do używania komercyjnego tego symbolu". Prawnicy wysłali także deklarację Simmonsa, który w jednym z wywiadów powiedział, że to on jest "wynalazcą" gestu. I że użył go po raz pierwszy podczas koncertu na trasie KISS, która miała miejsce w 1974 roku.

 

No i zaczęło się piekło. Otóż błyskawicznie zareagowała wdowa po Ronniem Jamesie Dio, Wendy. Napisała, że próba opatentowania przez Simmonsa gestu "jest obrzydliwa". "Obrzydliwa jest próba zarabiania pieniędzy na czymś takim" - napisała na Twitterze Wendy Dio.

 

 

Powszechna wiedza, choć niezweryfikowana, jest taka, że po raz pierwszy rogów użył Dio (zmarły wokalista Black Sabbath, DIO i Rainbow). Przejął je od Włochów, gdzie taki gest oznacza obronę przez "złym okiem", siłę i błogosławieństwo. W ten sposób odganiała złe moce babcia Dio, który z pochodzenia był Włochem (nazywał się Ronald James Padavona). Pod koniec lat. 70 XX wieku Ronnie zastąpił w Black Sabbath Ozzy'ego Osbourne'a i zaczął wykonywać gest corna, co przyjęło się w metalowym świecie i funkcjonuje do dziś.

 

Kto "wynalazł" rogi, czym Dio, czy Simmons, tego zapewne ustalić się nie da. Ronnie twierdził za życia (zmarł w 2010 roku), że on. Simmons obstaje przy swoim.

 

Tymczasem metalowcy świata pokazywali, pokazują i będą pokazywali ten gest, bez względu na wynik prawnej batalii. Rogi w górę! 

 

Foto: iStock, Commons.wikimedia.org

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska