Jak głodny, to zły – sprawa potwierdzona naukowo!

2017-07-20
Jak głodny, to zły – sprawa potwierdzona naukowo!

Złość spowodowana uczuciem głodu nie jest jedynie wymysłem – naukowcy nie tylko potwierdzili, że to coś jak najbardziej prawdziwego, ale również dociekli przyczyn tego stanu rzeczy.

W języku angielskim powstał nawet zgrabny zwrot, określający ten stan – jeśli ktoś jest zły, ponieważ jest głodny, to jest hangry (połączenie słów hungry i angry). Naukowcom udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje. Winę ponosi glukoza, a dokładniej – spadek jej poziomu w naszej krwi. Gdy glukozy jest zbyt mało, spada również poziom koncentracji i skupienia, a co za tym idzie robimy się bardziej rozdrażnieni i skłonni do tego, aby owo rozdrażnienie wyładowywać na innych.

 

Simon Oxenham, który pisze dla periodyku „New Scientist” twierdzi, że bycie „hangry” może zaburzyć nie tylko relacje w miejscu pracy, ale także prywatne znajomości:

 

„Niski poziom glukozy we krwi powoduje większe wydzielanie takich hormonów jak kortyzol i adrenalina, które są powiązane ze skłonnością do agresji. To może zmieniać postrzeganie ludzi w naszym otoczeniu – także tych, wobec których w normalnych warunkach nie czujemy żadnych negatywnych emocji.”

 

Pan Oxenham wspomina także o metodzie, której użyto, aby sprawdzić poziom agresji w zależności od poziomu glukozy we krwi. Powiedzieć, że jest nieco dziwna, to nic nie powiedzieć… Małżonkom wręczono bowiem laleczki voodoo, które miały reprezentować ich drugie połówki i kazano wbijać w nie szpilki aby wyrazić swoją złość. Okazało się, że ci uczestnicy, hm, badania, którzy mieli niedobór cukru we krwi robili to z większym zapałem.

 

Cóż, skoro tak się sprawy mają, nie pozostaje nam nic innego, jak udzielić dobrej rady – dbajcie o to, żeby wasze partnerki zawsze miały jakąś przekąskę pod ręką!

 

foto: Ljupco / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska