Antynoble, czyli kompletny odlot naukowców

2017-09-19
Antynoble, czyli kompletny odlot naukowców

Po raz kolejny przyznano „antynoble” - nagrody dla naukowców, których dociekania są delikatnie mówiąc kontrowersyjne. Co powiecie na studia nad płynnością kotów albo wpływ grania na instrumencie na chrapanie?

Żeby nie było wątpliwości. Ig Noble (gra słów „ignoble” oznacza „haniebny”) to nie jest idiotyczna zabawa. Nagrody wręczane są na Uniwersytecie Harvarda, a organizatorem plebiscytu od 1991 roku jest dwumiesięcznik „Annals of Improbable Research” (zajmuje się monitorowaniem „dziwnych” badań). Pomysłodawcy stanowczo twierdzą, że nie chcą nikogo ośmieszać, a promować naukę.

 

Pozornie wszystkie badania wydają się nieprzydatne. Budzą uśmiech politowania. Ale na Harvardzie twierdzą, że nawet te kontrowersyjne dociekania mają swój głębszy sens: poszukiwanie odpowiedzi jest bowiem jądrem nauki. I jako takie zasługuje na szacunek.

 

Laureaci IG Nobli przyjeżdżają do Anglii na własny koszt (większość naukowców karnie się stawia), a jako nagrodę, poza dyplomem, otrzymują trylion dolarów. Nie amerykańskich, ale pochodzących z Zimbabwe. Trylion tamtejszych dolarów to równowartość kilku groszy.

 

A oto lista tegorocznych laureatów:

 

Fizyka (Antoine Fardin) – badania nad płynnością kotów. Naukowiec badał, czy koty nie są płynem, ponieważ przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują.

 

Nagroda pokojowa (Milo Puhan, Alex Suarez, Christian Lo Cascio, Alfred Zahn, Markus Heitz i Otto Braendli) – udowodnili, że regularne granie na didgeridoo (instrumencie dętym australijskich aborygenów) leczy z chrapania. Granie wzmacnia bowiem stosowne mięśnie.

 

Ekonomia (Matthew Rockloff, Nancy Greer) – wykazali, że im częstsze ma się kontakty z krokodylami, tym bardziej skłonnym jest się do zostania hazardzistą.

 

Anatomia (James Heathcote) – udowodnił, że staruszkowie mają większe uszy, ponieważ uszy rosną całe życie.

 

Biologia (Kazunori Yoshizawa, Rodrigo Ferreira, Yoshitaka Kamimura, Charles Lienhard) – odkryli gatunek owadów, u których samce mają pochwy, a samice penisy.

 

Dynamika płynów (Jiwon Han) – chodzenie z kawą w kubku jest bezpieczniejsze, gdy chodzi się tyłem. Kawa mniej się wówczas rozchlapuje.

 

Dietetyka (Fernanda Ito, Enrico Bernard, Rodrigo Torres) – udowodniono, że nietoperze-wampiry istnieją. U przedstawiciela gatunku Diphylla ecaudata w odchodach znaleziono DNA ludzkiej krwi.

 

Medycyna (Jean-Pierre Royet, David Meunier, Nicolas Torquet, Anne-Marie Mouly, Tao Jiang) – naukowcy przeprowadzili badania mające wykazać, dlaczego niektórych brzydzi ser żółty.

 

Położnictwo (Marisa López-Teijón, Álex García-Faura, Alberto Prats-Galino, Luis Pallarés Aniorte) – muzykę płodowi należy grać umieszczając odtwarzacz w pochwie (urządzenie nazywa się Baby Pod), a nie na brzuchu. Wówczas nienarodzone dziecko reaguje lepiej.

 

Kognitywistyka (Matteo Martini, Ilaria Bufalari, Maria Antonietta Stazi, Salvatore Maria Aglioti) – bliźniaki nie potrafią się nazwajem rozpoznać na zdjęciach.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska