Hyperloop – przyszłość jest dziś

2016-11-09
Hyperloop – przyszłość jest dziś

Pomysłami amerykańskiego milionera i wizjonera Elona Muska można by obdzielić kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset osób. Nie ogranicza się on jednak tylko do wymyślania nowych rzeczy – ma na tyle śmiałości, że stara się wcielać je w życie.

Miasta Dubaj i Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dzieli od siebie niewiele ponad 150 kilometrów. W zależności od środka transportu, pokonanie tego dystansu zajmuje od półtorej do około dwóch godzin. Nie jest jednak wykluczone, że już niebawem podróż pomiędzy tymi dwoma miastami będzie trwała… 12 minut!

 

Firma Hyperloop One pracuje na tym, aby połączyć Dubaj i Abu Dabi specjalnym tunelem, w którym poruszać się będą supernowoczesne pociągi. Prędkość, z jaką mają się poruszać, jest naprawdę zadziwiająca – będą bowiem mogły się rozpędzić aż do 1200 kilometrów na godzinę! Realizatorzy tego imponującego przedsięwzięcia przewidują, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z Hyperloop już za kilka lat – w roku 2020. Firma nie ma jednak zamiaru ograniczać się tylko do połączenia Dubaju z Abu Zabi – w planach jest także wybudowanie linii łączących Dubaj ze stolicą Arabii Saudyjskiej, czyli Rijadem (odległość dzieląca te miasta to ponad tysiąc kilometrów, która dzięki Hyperloop ma być pokonywana w 48 minut), stolicą Kataru – Dohą (23 minuty) oraz stolicą Omanu – Muskatem (27 minut). W dalszej perspektywie Hyperloop chce wybudować swoje tunele w innych częściach świata – w Australii, Europie oraz Ameryce Północnej.

 

 

Jeśli firmie rzeczywiście uda się wprowadzić swój brawurowy pomysł w życie, to wygląda na to, że niebawem przyjdzie nam żyć w niezwykle ciekawych czasach. Pamiętajmy też o tym, że Hyperloop nie jest jedyną firmą, która chce zrewolucjonizować transport publiczny – niedawno pisaliśmy o Airbusie i ich pomyśle na autonomiczne taksówki.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska