Najpotężniejszy niszczyciel świata: USS Zumwalt

2016-11-14
Najpotężniejszy niszczyciel świata: USS Zumwalt

Największy, najpotężniejszy i niezniszczalny (to się oczywiście okaże) niszczyciel świata nazywa się USS Zumwalt, służy od niedawna w amerykańskiej marynarce i zapiera dech w piersiach. Powstanie więcej takich okrętów USS Navy.

 

USS Zumwalt został zbudowany w stoczni Bath Iron Works w Stanach Zjednoczonych. To co uderza w okręcie najbardziej, to jego wzornictwo. Oczywiście, nie ma ono nic wspólnego z tym, by broń (bo przecież nią jest niszczyciel) się podobała, ale efekt uboczny został osiągnięty. USS Zumwalt przyciąga wzrok, dzięki nietypowemu wyglądowi. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie, jakby był odwrócony dnem do góry.

 

Wszystko w służbie „osiągów”, czyli tego by był niewykrywalny dla radarów. Dlatego okręt został tak zaprojektowany i wykonany z kompozytów. USS Zumwalt ma 180 metrów długości, jest szeroki na 24 metry, a głębokość zanurzenia wynosi 8,4 metra. Jego prędkość maksymalna to aż 61 km/h. Do napędu służą turbiny Rolls-Royce'a oraz pomocnicze silniki wysokoprężne.

 

Okręt kosztował 3 miliardy dolarów, ale cały program budowy niszczycieli typu DDG 1000 aż ponad 20 miliardów. W najbliższym czasie powstaną dwa bliźniacze do Zumwalta okręty, ile jeszcze nie wiadomo.

 

Najważniejsze w okręcie jest wyposażenie. Ono właśnie, a nie wygląd, odpowiada za to, że USS Zumwalt jest najgroźniejszym niszczycielem w historii US Navy. W skład wchodzi m.in. zitegrowany system zasilania, dwupasmowy radar, zintegrowany system broni podwodnej, wyrzutnie pocisków PVLS, działa AGS, autonomiczny system przeciwpożarowy i system atrap obronnych przeciwko pociskom naprowadzanym na podczerwień.

 

Gdzie będzie służył USS Zumwalt (nazwany tak na cześć szefa US Navy z lat 70. XX wieku). To oczywiście tajemnica wojskowa.

 

Foto: Wikimedia.commons.org, Matpras

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska