Pierwsza pani kapitan w Marynarce Wojennej RP!

Pierwsza pani kapitan w Marynarce Wojennej RP!

W polskiej Marynarce Wojennej doszło do sytuacji bezprecedensowej – po raz pierwszy w historii kobieta została dowódcą okrętu. Kapitan Katarzyna Mazurek obejmie niebawem dowództwo okrętu transportowo-minowego ORP Lublin.

ORP Lublin jest nie byle jaką jednostką pływającą – okręty tego typu są przeznaczone do załadunku, transportu morskiego, a także wyładowania sprzętu oraz żołnierzy desantu morskiego. W służbie jest od dwudziestu siedmiu lat – rozpoczęła się ona w 1989 roku. Wchodzi on w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Mogą one transportować w odkrytej przelotowej ładowni 9 czołgów podstawowych T-72 lub 17 samochodów lub ich ekwiwalent (w postaci sprzętu wojskowego, zdolnego do pływania lub nie) i 135 żołnierzy desantu morskiego z pełnym wyposażeniem.


Kapitan Katarzyna Mazurek jest jedną z 350 kobiet, które zdecydowały się na służbę na okrętach wojennych. Jak dotąd jednak żadna z nich jednak nie dostąpiła zaszczytu objęcia dowództwa statku – jest to pierwsza taka sytuacja w historii polskiej Marynarki Wojennej. Można powiedzieć, że wszystko zostaje w rodzinie – wcześniej okrętem ORP Lublin dowodził kmdr Piotr Mazurek – prywatnie mąż pani Katarzyny.


Dlaczego wcześniej żadna kobieta nie została dowódcą tego typu jednostki? Przez długi czas po prostu nie miały takiej możliwości, ponieważ środowisko było wobec nich niechętne – wszak w przeszłości kobieta na pokładzie statku była uważana za zwiastuna nieszczęść. Przesąd ten był tak silny, że dopiero w 1999 roku Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zdecydowała się na przyjmowanie kobiet w swoje szeregi.


foto: archiwum/www.mdk2.lublin.pl

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska