Japońskie miasto w kraterze wulkanu

Japońskie miasto w kraterze wulkanu

Miasteczko na wyspie Aogashima to nie tylko piękne miejsce, ale także wyjątkowo ekscytujące. Prawdopodobnie nie istnieje na świecie druga miejscowość wybudowana w kraterze wciąż aktywnego wulkanu.

Spokojnie, mieszkańcy Aogashimy niekoniecznie są grupą samobójców z fantazją. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce dawno temu, bo w 1785 roku. Wielu mieszkańców wyspy zginęło, ale 231 lat to długi czas i mogłoby się wydawać, że wybuch już się nie powtórzy. Być może tak właśnie myśleli mieszkańcy wyspy, którzy zdecydowali się na niej osiedlić. Problem w tym, że natura nie działa w ten sposób. Wulkan na położonej ponad 300 kilometrów od Tokio wyspie wciąż jest wpisany na sporządzoną przez Japońską Agencję Meteorologiczną listę 110 aktywnych w kraju wulkanów.

 

Ten najrzadziej zaludniony obszar Japonii na stałe zamieszkuje mniej niż 200 osób. Dlaczego mieszkańcy Aogashimy zdecydowali się przyjąć ryzyko, wiedząc, że historia może się powtórzyć? Trudno powiedzieć, choć patrząc na wyjątkowy krajobraz wyspy pewnie trochę łatwiej nam to zrozumieć. W grę musi wchodzić również zamiłowanie mieszkańców wyspy do zwiększonego poziomu adrenaliny. Jest jeszcze jeden powód. Japońska Agencja Meteorologiczna, która uważnie obserwuje wyspę od 2007 roku twierdzi, że przez tych dziewięć lat pod Aogoshimą nie pojawił się nawet ślad zagrożenia. A gdyby się pojawił – natychmiast poinformują o tym mieszkańców.

 

Życie w cieniu wulkanu na co dzień toczy się raczej spokojnie. Paradoksalnie właśnie ten spokój podoba się większości mieszkańców, którzy wolą życie w małej wulkanicznej społeczności niż gwar wielkiego Tokio. Mieszkańcy w przeważającej większości zajmują się rolnictwem i rybołówstwem. Poza tym na Aogashimie znajduje się kilka sklepów i gorzelnia, w której produkowany jest jeden z tradycyjnych japońskich alkoholi – schochu (dość podobny do wódki). A także – co ważne dla wszystkich, którzy wymarzyli sobie odwiedziny w kraterze wulkanu – pensjonat dla turystów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska