Pierwszy aparat fotograficzny Nikona sprzedany na aukcji za 406 tysięcy dolarów

Pierwszy aparat fotograficzny Nikona sprzedany na aukcji za 406 tysięcy dolarów

Nikon One, który ukazał się na rynku po prostu jako Nikon (bez dodatkowego oznaczenia) był pierwszym aparatem fotograficznym wyprodukowanym przez tę japońską firmę. Jeden z egzemplarzy został niedawno zlicytowany na aukcji – jej zwycięzca nabył ten wyjątkowy sprzęt za 406 tysięcy dolarów!

Historia Nikona sięga 1917 roku. Wtedy to świat usłyszał o mającej siedzibę w Tokio firmie, która w początkowym okresie swojego istnienia zajmowała się produkcją szkieł optycznych, obiektywów, soczewek i mikroskopów. Podczas drugiej wojny światowej zaopatrywała cesarskie wojsko w lornetki, peryskopy oraz kamery do zdjęć szpiegowskich.

 

 

Produkcją aparatów fotograficznych, czyli tego, z czego jest znana w głównej mierze w dzisiejszych czasach, firma Nikon zajęła się dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej. Przełomowym dniem w historii marki okazał się 7 marca 1948 roku, kiedy to do sklepów trafił pierwszy aparat Nikona, nazwany później po prostu Nikon One. Został on wyprodukowany w zaledwie 739 egzemplarzach, więc stał się swoistym Świętym Graalem dla fanów fotografii. Stąd też nie dziwi cena, jaką osiągnął na jednej z ostatnich aukcji.

 

 

Wejście w posiadanie tak wyjątkowego aparatu musi być jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem, któremu dodatkowemu smaczku dodaje napis, jaki można znaleźć na urządzeniu. Producent bowiem umieścił informację, że aparat „został wyprodukowany w okupowanej Japonii”.

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska