Chińczycy budują kolejny most dla nieustraszonych

2016-12-20
Chińczycy budują kolejny most dla nieustraszonych

Chińczycy są szaleni! Minęło jakieś pół roku od otwarcia najwyżej położonego i najdłuższego szklanego mostu w historii, a już zaplanowali dla niego konkurencję. Spacer po nim będzie jak sport ekstremalny nie tylko dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości. Spójrzcie tylko.

Pół roku temu turystów wpuszczono na chyba jedną z najbardziej diabelskich atrakcji turystycznych świata – ogromny przeszklony most znajdujący się w parku narodowym Zhangjiajie w prowincji Hunan. Dodajmy, że są to malownicze i górzyste strony, które zainspirowały do działania twórców filmu Avatar. Chyba wiecie już dlaczego atrakcja jest diabelska, prawda? Jeśli nie, dowiedzcie się z filmu!

 

 

Most, który widzicie powyżej ma 430 metrów długości i zawieszony jest na wysokości 300 metrów. Robi wrażenie jak mało co, ale Chińczycy bynajmniej nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Za jakiś czas w tym samym parku narodowym Zhangjiajie pojawi się drugi most – nie bijący starego pod względem gabarytów, ale być może jeszcze bardziej efektowny.

 

W czym rzecz? Nowy most ma dawać złudzenie, że obecny na nim człowiek spaceruje w powietrzu. Będzie zbudowany ze szkła, lustrzanej stali oraz czarnego kamienia. Konstrukcja ma mieć kilka poziomów. Najwyższy z nich połączy dwa szczyty. Najniższy będzie posiadał dodatkowe atrakcje, jak choćby wykonanie w 100 proc. ze szkła i niecodzienny pomysł, by co kilka minut rozpylać wokół niego wodę – efekt ma tworzyć złudzenie spaceru wśród chmur.

 

 

Za projekt odpowiadają architekci związani z firmami Martin Duplantier Architects i Daqian Landscape. Ilustrujące artykuł obrazki pochodzą właśnie z projektu tej pierwszej. Cóż, znając azjatyckie standardy, można zaryzykować stwierdzenie, że na efekt końcowy nie powinniśmy czekać zbyt długo. A co z bezpieczeństwem. Pozostaje mieć nadzieję, że architekci pomyśleli i o tym, najbardziej przyziemnym aspekcie całego przedsięwzięcia.

 

A pozostając w temacie lęku wysokości – przypominamy o jeszcze większych kaskaderach niż ci, którzy zdecydują się na spacer po moście nad Zhangjiajie. To parkourowiec, który przeskoczył z wieżowca na wieżowiec, a to kolesie, którzy zaliczyli zjazd w nie mniej malowniczych górach.

 

fot. Martin Duplantier Architects

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska