Najlepsze koktajle na Sylwestra 2016/2017

2016-12-30
Najlepsze koktajle na Sylwestra 2016/2017

Szczęśliwi czasu nie liczą – chyba że to odliczanie do Nowego Roku! Zanim wzniesiecie lampkę szampana w wersji sauté, przed północą w doskonały nastrój niech wprawi Was smaczny, lekki koktajl. Pyszne, a zarazem łatwe do przygotowania receptury poleca Paweł Rodaszyński, jeden z 20 najlepszych barmanów świata.

SZARLOTKA

Jaki jest najlepszy deser? Oczywiście, że wszystkie! Ale jeśli już musimy wybrać, to co powiecie na szarlotkę? Połączenie kruszonki, kwaskowatych owoców i słodkiego, korzennego aromatu to smakowity deser lub inspiracja do przygotowania zimowego koktajlu podczas domówki! Wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia koktajlu, znajdziecie w kuchni lub w osiedlowym sklepie.

 

 

Składniki:
35 ml Ron Zacapa Sistema Solera 23
110 ml soku jabłkowego
10 ml ginger ale
1 laska cynamonu (może być także zmielony)
Garnish: plasterek jabłka

 

Wlej rum Zacapa i sok jabłkowy do wysokiej szklanki. Dodaj lód i dolej napój imbirowy, a następnie dopełnij szklankę lodem. Delikatnie zamieszaj, a na wierzch zetrzyj odrobinę cynamonu (około ćwierć łyżeczki powinno wystarczyć). Na koniec ozdób koktajl plasterkiem jabłka (ze skórką).

 

SZAMPAŃSKIE COSMO

Niech nie zwiedzie Cię jaskrawy, różowy kolor tego koktajlu. Zapewniamy, że to wyrafinowana kompozycja, w którym słodko-kwaśne połączenie żurawiny i limonką dopełnia wytrawny smak szampana.

 

 

Składniki:
35 ml Cîroc Vodka
45 ml soku żurawinowego
35 ml szampana
10 ml soku z limonki (około 1/2 limonki)
Garnish: zest z pomarańczy

 

Wszystkie składniki koktajlu, oprócz szampana, umieść w shakerze razem z kostkami lodu. Wstrząsaj energicznie przez kilkanaście sekund. Następnie przecedź przez gęste sitko i przelej do lampki do szampana lub kieliszka typu kupetka. Całość dopełnij szampanem. Skręć skórkę z pomarańczy, by uwolnić aromat, a następnie ozdób nią koktajl.

 

Wskazówka: Jeśli nie chcesz poczuć się, jak kierowca formuły 1 po zwycięskim wyścigu, nie wlewaj szampana do shakera! Zachowaj bąbelki do dopełnienia koktajlu. Ten koktajl najlepiej podawać w kieliszku do szampana, która zachowuje bąbelki na dłużej.

 

WHISKY HOT TODDY

Whisky, miód i sok z cytryny to klasyczne połączenie, które trudno zepsuć. Hot Toddy jest w dodatku idealnym napojem rozgrzewającym na zimowe wieczory, a wypity na zakończenie wieczoru chroni przed bólem głowy w następny dzień. Uwaga: gorące!

 

 

Składniki:
50 ml Johnnie Walker Gold Label Reserve
75 ml wrzątku
25 ml miodu
25 ml soku z cytryny
1 gruby plasterek / ćwiartka cytryny
1 laska cynamonu
Kilka goździków

 

Umieść łyżeczkę z miodem w szklance do latte, zalej wrzątkiem, wyciśnij sok z połówki cytryny i wszystko razem wymieszaj. Dodaj whisky i wymieszaj jeszcze raz. Udekoruj ćwiartkę cytryny (ze skórką) nabijając na nią goździki i wrzuć do koktajlu razem z laską cynamonu.

 

MARTINEZ

Mniej wytrawny od klasycznego Martini – koktajl Martinez – jest równie genialny w smaku! Świetnie nadaje się na zimowe wieczory pryz kominku, jak i karnawałowe szaleństwo. Nieco rzadziej spotykane składniki, jak likier Maraschino i bitters pomarańczowy to bardzo dobry zakup, bo są często używane jako dodatki także do innych klasycznych koktajli.

 

 

Składniki:
50 ml Tanqueray No. TEN
25 ml słodkiego wermutu
5 ml likieru Maraschino
2 krople pomarańczowego bittersa
Zest z pomarańczy
Garnish: 1 wisienka koktajlowa (Maraschino)

 

Wskazówka: Jeśli chcesz otrzymać mroźny koktajl, przed jego przygotowaniem na około pół godziny umieść kieliszki w lodówce.

 

Wszystkie składniki koktajlu (oprócz skórki pomarańczy) wlej do szklanicy lub podobnego naczynia. Dodaj lód i mieszaj przez kilkanaście sekund, aż Martinez będzie odpowiednio chłodny. Spróbuj, czy koktajl nie jest zbyt rozcieńczony i przelej przez sitko do schłodzonego kieliszka typu martini lub kupetka. Użyj obieraczki do warzyw, by obrać skórkę od pomarańczy, a następnie skręć zest nad koktajlem, by uwolnić olejki aromatyczne. Całość możesz udekorować wisienką koktajlową na wykałaczce.

 

SCOTCH MANHATTAN

Niekiedy nazywany Rob Roy, koktajl Scotch Manhattan, różni się od wersji podstawowej tym, że zamiast bourbonu jako podstawy, używa się – no właśnie – szkockiej whisky. A najlepsze jest to, że przygotowanie zajmuje zaledwie minutę!

 

 

Składniki:
50 ml Singleton of Dufftown whisky
25 ml słodkiego wermutu
1 kropla Angostury bitters
Skórka z pomarańczy (zest)
1 wisienka koktajlowa (Maraschino)

 

Połącz w dużej szklanicy whisky, wermut i odrobinę Angostury bitters, dodaj kostki lodu i mieszaj przez kilka sekund, aż koktajl będzie odpowiednio chłodny. Przelej przez sitko do kieliszka do martini lub kupetki. Za pomocą obieraczki do warzyw obierz skórkę z pomarańczy, skręć ją dla uwolnienia aromatu i ułóż w kieliszku opierając o ściankę. Następnie dorzuć wisienkę koktajlową.

 

Wskazówki: Najlepiej użyj wisienki Maraschino – zapewni delikatnie migdałowy posmak, podczas gdy kandyzowana może okazać się zbyt słodka. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę mroźny efekt, przed przygotowaniem koktajlu włóż kieliszki na około pół godziny do lodówki.

 

Życzymy udanego Sylwestra!

 

Paweł Rodaszyński – Barman Roku World Class Poland 2016, jeden z 20 najlepszych barmanów na świecie World Class 2016. Ma 28 lat, z czego ponad 7 spędził za barem. Jest współtwórcą warszawskiego El Koktel, najlepszego baru koktajlowego 2015 w plebiscycie Bar Roku. Tymczasowa praca na studiach przerodziła się w pasję, która przyniosła mu 3. miejsce w World Class Poland 2015 i wreszcie bilet na zawody World Class Competition 2016. Razem ze wspólnikiem, Mateuszem Szuchnikiem, został doceniony w zestawieniu 50 najbardziej kreatywnych w biznesie 2016 wg magazynu Brief.

 

fot. World Class

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska