Pies-robot posprząta ci dom

Pies-robot posprząta ci dom

Należąca do Google firma Boston Dynamics stworzyła coś, co jeszcze niedawno wydawało się domeną filmów science fiction. Chodzi o robota, psa i sprzątacza w jednym. Będzie się nazywał SpotMini.

Nie, nie chodzi ani o serial „Jetsonowie”, ani o ekranizację żadnej z powieści Philipa K. Dicka. Pies-robot istnieje naprawdę i choć na razie może się wydawać nieco pokraczny, pewnie przydałby się w każdym domu. Boston Dynamics chwali się w filmikach umieszczanych na YouTube, co już teraz potrafi ich mechaniczne dziecko. Warto zobaczyć:

 

 

SpotMini jest mniejszą wersją wcześniejszego dzieła firmy, nazywanego po prostu Spot. Spokojnie, pies-robot nie będzie musiał wykonywać wszystkich prac domowych za pomocą pyska. Oprócz czterech bionicznych łap służących do chodzenia, SpotMini jest wyposażony w dodatkową, chwytną „rękę”. Robot jest podobno naprawdę sprytny – twórcy twierdzą, że nie ma on na przykład żadnych problemów ze zmywaniem naczyń.

 

Co jeszcze? Ludzie z Boston Dynamics ujawniają, że pies-robot waży jakieś 25 kilogramów, a niecałe 30 kilogramów wraz z dodatkową „ręką”. Zapowiadają też, że jest najcichszym robotem, jaki do tej pory powstał. Niestety nie znamy jeszcze informacji na temat jego ceny. Podejrzewamy jednak, że nie pozwoli ona, żeby robot z miejsca stał się nieodłączną częścią każdego gospodarstwa domowego, przynajmniej na początku.

 

Pracująca nad psami-robotami firma Boston Dynamics należy do Google od 2013 roku. Wiele wskazuje na to, że potentat nie do końca wierzy w sprawność produkowanych przez nich bionicznych maszyn. Dlaczego? Mimo efektowności filmików z robotami, Google chce sprzedać Boston Dynamics. Co więcej, jak do tej pory potentat z Doliny Krzemowej nie znalazł na twórców robotów kupca. Wśród potencjalnych nabywców Boston Dynamics wymienia się Amazona i Toyotę.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska