Rosja może całkowicie zakazać sprzedaży papierosów

2017-01-13
Rosja może całkowicie zakazać sprzedaży papierosów

Oczywiście nie wszystkim, ale istnieje szansa na to, że przyszłe pokolenia Rosjan nigdy nie nauczą się palić papierosów.

O szkodliwym wpływie tytoniowego nałogu na zdrowie człowieka nikogo nie trzeba przekonywać. Chociaż władze wielu krajów próbują na różne sposoby walczyć z tym nałogiem wśród społeczeństwa (czy to poprzez podnoszenie akcyzy, stosowanie komunikatów na paczkach czy też drastycznych zdjęć ludzkich organów, zniszczonych substancjami zawartymi w papierosach), to jednak palaczy wśród nas nie brakuje.

 

Rosyjskie władze zastanawiają się nad drastycznym, ale niewykluczone, że skutecznym krokiem w walce z paleniem. Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zaproponowało wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży papierosów dla ludzi urodzonych w 2015 roku lub później. Zakaz ten miałby obowiązywać nie tylko do ukończenia 18. roku życia, ale przez cały okres jego trwania. Miałoby to skutkować tym, że za kilkadziesiąt lat po prostu nie byłoby w Rosji ludzi, którzy nabawiliby się tego zgubnego nałogu. Gdyby takie prawo rzeczywiście zostałoby wprowadzone, kary za kupowanie papierosów byłyby równie surowe, jak w przypadku narkotyków.

 

“Ideologicznie jest to jak najbardziej słuszne założenie” - tak skomentował ten pomysł jeden z członków rosyjskiego rządu w rozmowie z The Times. Rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow, że zanim ten pomysł zostanie wcielony w życie (o ile w ogóle do tego dojdzie), będzie musiał zostać odpowiednio przedyskutowany. Takie zaostrzenie prawa niesie oczywiście ze sobą ryzyko przeniesienia handlu papierosami na czarny rynek, a jakość nielegalnych papierosów może być o wiele gorsza, niż tych dostępnych w sklepach.

 

Nie jest to pierwszy zabieg, który ma sprawić, aby liczba palaczy w Rosji się zmniejszyła. Od 2013 roku palenie w tym kraju jest zabronione w większości miejsc publicznych, niedopuszczalne jest także reklamowanie wyrobów tytoniowych. Rosjanie jednak niechętnie rezygnują z tego nałogu - w Rosji oddaje się mu 17% kobiet i aż 51% mężczyzn. Szacuje się, że na skutek chorób wywołanych paleniem papierosów rocznie umiera w Rosji 400 tysięcy osób.

 

foto: BraunS / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska