Podstawy piwosza: piwo typu stout

2017-01-23
Podstawy piwosza: piwo typu stout

„– Poproszę piwo! – Jasne czy ciemne? – Jasne, że ciemne!” Ten najsuchszy dowcip świata wygrzebany gdzieś z okresu paleolitu przypomniał się nam nieprzypadkowo. Stout to jedno z najpopularniejszych ciemnych piw. I istnieje wielu facetów, którzy rzeczywiście innego piwa nie zamówią. Ale czym właściwie jest stout?

Stout, jak każde ciemne piwo jest rodzajem ale, czyli piwa górnej fermentacji. Charakteryzuje się wyrazistym, słodowym smakiem i wysoką zawartością chmielu. Nieprzypadkowo kojarzy się głównie w Irlandią i Szkocją – to tam jest najpopularniejszy. Ten rodzaj piwa jednak pija się chętnie nie tylko w tych dwóch krajach. Dobrzy w warzeniu stoutów są np. również Australijczycy.

 

Ale po kolei? Z czym kojarzy się hasło „stout”? Otóż najbardziej znanymi na świecie piwami tego typu są Guinness i Murphy's. Na pewno zdarzyło się wam wypić przynajmniej Guinnessa. Stout zawdzięcza swój smak głównie ciemnemu słodowi, który jest używany do jego produkcji. Ale zaraz zaraz – powiecie – przecież ciemny słód jest używany także do warzenia starszego i popularniejszego u nas ciemnego piwa czyli portera. Czym więc różni się jedno od drugiego? To całkiem proste. Portery rzeczywiście były historycznie pierwsze, stouty zaś powstały... dzięki eksperymentom. Niektórym porter nie wystarczał i starali się stworzyć piwo mocniejsze, intensywniejsze i ciemniejsze. Udało się. Dziś moc o niczym nie decyduje, ale kolor i smak pozostały. Podczas gdy porter, jeśli chodzi o kolor, jest „tylko” ciemny, jak wskazuje na to nazwa (czyli właściwie ciemnobrązowy), stout bywa właściwie czarny.

 

Współcześnie piwo typu stout dzieli się na wiele odmian. Oto najpopularniejsze z nich:

 

Imperial Stout

Nazywany także Russian Imperial Stoutem albo po polsku stoutem cesarskim. To bardzo ciemne równie mocne piwo warzone w Londynie już w XVIII wieku. Naprawdę bardzo mocne – zawartość alkoholu zwykle sięgała w nim 9 albo 10 proc. Podobno uwielbiała je sama caryca Katarzyna Wielka.

 

Milk Stout

Domyślamy się, co zmieniła w piwie typu stout domieszka laktozy. Chmielowy napój stał się bardziej słodki kremowy w smaku. A poza tym – to chyba oczywiste – bardziej kaloryczny. Jeśli lubicie na słodko – będzie jak znalazł!

 

Chocolate Stout

Na początku czekoladowa nuta charakteryzowała raczej portery. Dziś to od dawna nieprawda, a z czekoladowym posmakiem kojarzą się raczej stouty. Czasami ten posmak jest uzyskiwany przez faktyczne dodawanie do piwa czekolady, a czasami odpowiadają za niego inne składniki, ale nie bójcie się – trudno jest go nie zauważyć.

 

Coffee Stout

Nietrudno spotkać go dziś w polskich sklepach. Jego charakterystyczną cechą jest oczywiście kawowy posmak. Powstaje głównie dzięki odpowiednim kompozycjom słodów, nie dzięki kawie.

 

Oatmeal Stout

Stout owsiany. Czyli wiecie z jakim dodatkiem. Kiedyś bardzo popularny, dziś spotyka się go rzadko, ale kto wie – może jego czasy powrócą?

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska