Randkujesz online? Uważaj na oszustów!

2017-01-24
Randkujesz online? Uważaj na oszustów!

Randki w internecie niejednemu facetowi wiele ułatwiły. Mowa zwłaszcza o tych nieśmiałych. Rośnie jednak także liczba tych, którym nie wyszły one na zdrowie. W świecie internetowej miłości i seksu coraz popularniejsze stają się oszustwa i wyłudzenia.

Skala tych oszustw właściwie zakrawa już na rekord. Tak przynajmniej podało BBC, które niedawno wyemitowało program poświęcony w całości temu problemowi. Wydaje się, że oszuści mogą zarobić na tym procederze całkiem realne tysiące funtów rocznie (kwoty podajemy w funtach, bo przytoczone dane dotyczą Wielkiej Brytanii). Według opublikowanych przez BBC danych na Wyspach w 2016 roku zanotowano aż 3889 zgłoszeń tego typu nadużyć.

 

Prawdziwe wrażenie robią jednak dopiero inne liczby – te związane z pieniędzmi. Wychodzi na to, że średnia strata pieniężna Brytyjczyka oszukanego w ten sposób wynosi 10 tys. funtów. Po podsumowaniu wszystkich takich przypadków okazuje się, że w 2016 roku oszuści w Wielkiej Brytanii zarobili na podobnych praktykach 39 mln funtów!

 

BBC podało przykład 47-letniej rozwódki z Yorkshire, która w zeszłym roku straciła w ten sposób 300 tys. funtów. Kobieta zarejestrowała się na Match.com tuż po rozwodzie. Za pośrednictwem serwisu spotkała miłego faceta z Manchesteru, oczywiście „spotkała” tylko w sieci. Szybko zaczęli spędzać dnie i noce na pisaniu do siebie. W pewnym momencie mężczyzna napisał jej, że jest w Turcji, został napadnięty, a także, że jego syn jest poważnie chory i przebywa w szpitalu. Skończyło się oczywiście tak, że kobieta przesłała mu potrzebne pieniądze. Dużo więcej niż tyle, na ile mogła sobie pozwolić.

 

Steve Proffitt powiedział BBC, że większość oszustów nie pochodzi z Wielkiej Brytanii, ale z Zachodniej Afryki albo Europy Wschodniej. Zwykle zajmują się tym osoby inteligentne – pamiętajcie, że możecie się zdziwić jak wiele da się dowiedzieć o was tylko studiując wasze profile w serwisach społecznościowych. A nie chcemy, by przykład oszukanej Brytyjki był mylący – oszukiwani są także faceci.

 

Pamiętajcie więc by po prostu uważać. Nie mówcie o swoich dochodach, przynajmniej do momentu aż spotkacie się osobiście. Nie dzielcie się materiałami, które mogą posłużyć oszustowi do szantażowania cię (na przykład nagimi zdjęciami). I oczywiście nigdy nie wysyłajcie pieniędzy człowiekowi, którego w życiu nie widzieliście! Nie ma prawa wyniknąć z tego nic dobrego.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska