Real Madryt usunie krzyż z herbu

2017-01-25
Real Madryt usunie krzyż z herbu

Jako powód podaje się „wrażliwość kulturową".

Prowadzenie biznesu ma swoją cenę. Czasami bywa tak, że własna tradycja jest przeszkodą do zarobienia wielkich pieniędzy – niedawno pisaliśmy o przypadku Juventusu, który ze względów marketingowych zdecydował się na zastąpienie dotychczasowego herbu nowoczesnym logiem. Ten ruch spotkał się z ogromnym niezadowoleniem sporej grupy kibiców turyńskiego klubu. Teraz na podobny zabieg zdecydował się Real Madryt, czyli bez wątpienia jeden z najpopularniejszych klubów na świecie. Nie jest to zmiana tak radykalna, jak w przypadku Juventusu, ale nadal dość znacząca. Ciekawe są także jej powody.

 

W herbie „królewskich” znajduje się bowiem korona, której zwieńczeniem jest chrześcijański krzyż. Jak się okazuje, ów niemal niezauważalny na pierwszy rzut oka szczegół okazał się problematyczny dla firmy Marka, z którą Real podpisał umowę. Dotyczy ona sprzedaży pamiątek i gadżetów związanych z klubem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Bahrajnie oraz Omanie. Jak powszechnie wiadomo, religią tam panującą jest islam, więc w celu uniknięcia ewentualnych problemów postanowiono wymazać krzyż z herbu. Jak tłumaczył wiceprezes Marki, Khaled al-Mheiri, zabieg okazał się konieczny ze względu na „wrażliwość kulturową”. Krzyż zniknie zatem z gadżetów, ale nadal będzie widniał na replikach strojów meczowych madryckiego klubu. Najwidoczniej wrażliwość kulturowa ich nie sięga.

 

Nie jest to pierwszy raz, gdy władze Realu Madryt decydują się na taki krok. Kilka lat wcześniej krzyż zniknął z herbu znajdującego się między innymi na kartach kibica. Pojawiły się wówczas głosy, że prezes klubu, Florentino Perez, ugiął się pod presją ze strony nowego sponsora Realu, czyli National Bank of Abu Dhabi.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska