Domowe sposoby na kaca i ból głowy

2017-01-26
Domowe sposoby na kaca i ból głowy

Leczenie kaca domowymi sposobami czasami przynosi najlepsze rezultaty. Dlaczego? Bo te domowe metody na kaca naprawdę istnieją. Co na kaca po wódce? Zobacz nasze sprawdzone sposoby.

Karnawał i kac to para nierozłączna. Fajnie jest bawić się do białego rana, wypijać kolejne kieliszki, ale skutki są zazwyczaj fatalne. Zatrucie alkoholowe to proces chemiczny, wynikający z procesu rozpadu etanolu. Ten alkohol przekształca się w organizmie w aldehyd octowy (etanal). Z kolei ten jest kilkadziesiąt razy bardziej toksyczny dla organizmu niż sam etanol. Po nadmiernym spożyciu etanolu pojawia się kac: ból głowy, złe samopoczucie, nadwrażliwość na hałas i światło, osłabienie łaknienia, bezsenność, depresja, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, nudności, biegunka i wiele innych. Brzmi znajomo? Jak z kacem walczyć?

 

Kawa na kaca

 

Większość z nas od niej zaczyna w przekonaniu, że na złe samopoczucie pomoże to samo, co na zbyt wczesną pobudkę i senność w pracy. Tymczasem to błąd. Kawa nie zawiera mikroelementów, a ma działanie moczopędne, dodatkowo wzmacnia odwodnienie. Jeśli już kawa, to z cytryną (metoda „na ambasadora”). A najlepiej zadziała jednak herbata, z miodem i cytryną.

 

Prysznic na kaca

 

Oczywista oczywistość. Jedyna w naszym zestawieniu metoda niechemiczna. Prysznic poprawia samopoczucie, daje złudzenie nawodnienia, zmywa z ciała cały nasycony toksynami alkoholowy pot. Choć nie ma działania bezpośrednio leczniczego, działa jak placebo, po prostu poprawia samopoczucie.

 

Warzywa (i soki) na kaca

 

Działają raczej w formie płynnej. Sok z kiszonej kapusty dostarcza witaminę C i te z grupy B oraz wypłukane przez alkohol sole mineralne, potas, wapń i żelazo. Z kolei sok z pomidorów, poza wspomnianymi składnikami przeciwdziała nerwowości, uczuciu kołatania serca, rozstrojowi, ponieważ jest źródłem potężnej dawki potasu.

 

Klin na kaca

 

To najskuteczniejszy, ale jednocześnie najbardziej niebezpieczny sposób na kaca. Jednym z produktów zatruwających organizm podczas picia jest metanol. To śmiertelna trucizna, zawarta w śladowych ilościach właściwie w każdym napoju alkoholowym (najmniej ma go spirytus, najwięcej koniak). Przyjęcie na drugi dzień etanolu (czyli „dobrego” alkoholu), potocznie zwane klinem, sprawia, że trujący metanol zostaje zneutralizowany. Zagrożenie jest jednak ogromne, ponieważ wraz z piciem wzrasta tolerancja organizmu na alkohol. Organizm przyzwyczaja się do alkoholu, a skutki zatrucia, będące dla człowieka ostrzeżeniem, zostają zniesione. Do alkoholizmu od tego droga naprawdę niedaleka.

 

Sauna na kaca

 

Kolejna kontrowersyjna metoda. Organizm na kacu jest osłabiony, tymczasem sauna osłabia go jeszcze bardziej (chwilowo, bo długofalowo oczywiście wzmacnia). W saunie najbardziej pozytywne jest przyspieszenie wypacania toksyn (aldehydu octowego i resztek metanolu). No i prawidłowo używana sauna sprawia, że uzupełnia się płyny. A odwodnienie to jeden z podstawowych skutków przepicia. Najważniejsze jest pobudzenie krążenia, a to można osiągnąć w saunie na zmianę stosując wysoką temperaturę i zimny prysznic.

 

Jajecznica na kaca

 

Jaja zawierają dokładnie te same mikroelementy i witaminy co witaminy i mikroelementy wypłukiwane przez etanol. Są uniwersalnym lekarstwem, choć żeby je przyjąć trzeba pokonać pojawiający się na kacu jadłowstręt. Dla niechętnych gotowaniu na śniadanie mamy metodę alternatywną: tak zwana „polska ostryga” to żółtka z papryką i pieprzem, wypijane na surowo. Dawniej stosowała tę metodę arystokracja oraz oficerowie.

 

Rosół na kaca

 

Metoda babcina, ale niezwykle skuteczna. Wywar z mięsa i warzyw, czyli właśnie rosół, obniża ciśnienie, przyczynia się do produkcji przeciwciał oraz zawiera związki niezbędne dla prawidłowego zdrowienia organizmu. A kac jest przecież rodzajem choroby: zatruciem.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska