Dzień otwarty w The Bell

2017-01-26
Dzień otwarty w The Bell

Nowe, czarujące miejsce na Saskiej Kępie skradnie serca Warszawiaków. Tak przynajmniej twierdzą jego właściciele. W tym tygodniu urządzili dzień otwarty, podczas którego dziennikarze, blogerzy kulinarni i celebryci mogli skosztować dań z menu opracowanego przez szefa kuchni.

Właściciele Monica i Gilbert nie nazwali tego miejsca restauracją, gdyż chcą zaproponować swoim gościom coś więcej niż doskonałe jedzenie w przystępnych cenach i najlepsze gatunkowo trunki. Chcą by The Bell oferowało niezwykłą atmosferę miejsc, w których każdy jest mile widziany i każdy czuje się dobrze. Miejsc, które kocha się od pierwszego wejrzenia, pierwszego zapachu i smaku. To Eatery – bo tak jak w najpopularniejszych miejscach Nowego Jorku łączy ludzi w jednym miejscu, by zatrzymać czas i pozwolić im cieszyć się chwilą tu i teraz.

 

Sylwia Nowak w The Bell


Szefem kuchni w The Bell Eatery jest zwycięzca pierwszej edycji programu Hell’s Kitchen Łukasz Kawaller, który doskonale wie czego chce. I czego nie chce. Pragnie, by na talerzach gości The Bell znalazło się to, co najlepsze. Sezonowe owoce i warzywa, polskie zioła, ryby i mięsa od najlepszych dostawców, sery i przetwory od lokalnych cudotwórców. Krótka, acz bogata w to co dobre karta, najlepsze gatunkowo wina i szampany, alkohole z najwyższej półki, koktajle przyrządzone wedle receptury mistrza barmańskiego fachu, ale też herbaty i kawy przywiezione z różnych zakątków świata składają się na atmosferę tego miejsca.

 

The Bell z zewnątrz


Miejsce odwiedzili już liczni dziennikarze, blogerzy kulinarni i celebryci – Sławek Uniatowski, Sylwia Nowak, Joanna Derengowska, Artur Chamski, Barbara Pasek i Ewa Wojciechowska.

 

fot. materiały prasowe

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska