Jesteś nocnym markiem? To oznaka inteligencji

2017-01-27
Jesteś nocnym markiem? To oznaka inteligencji

Zapomnij o tym, co rodzice wpajali ci od dzieciństwa! Wielokrotne wybieranie przycisku „drzemka” powtarzające się każdego ranka być może wcale nie jest oznaką twojego lenistwa, ale wręcz przeciwnie – inteligencji.

Jeśli jesteś kolesiem, który kładzie się wtedy, kiedy niektórzy się budzą i któremu zdarza się przysypiać w pracy – nie martw się. Nie masz powodu. Właściwie jest wręcz odwrotnie. Może to znaczyć, że jesteś inteligentniejszy, bo posiadasz zdolność przezwyciężenia atawistycznych lęków i lepszego dostosowania się do nowoczesności.

 

W artykule naukowym pt. „Dlaczego nocne marki są inteligentniejsze?” badacze z aż trzech prestiżowych brytyjskich uczelni – University College London, London School of Economics i Birckbeck College – udowodnili, że ludzie, którzy prowadzą nocny tryb życia są inteligentniejsi od rannych ptaszków i mają zdolność lepszego przystosowywania się do nowych sytuacji.

 

Naukowcy przez okres ośmiu lat przyglądali się dwóm tysiącom osób, które zdecydowały się wziąć w badaniu, po drodze pytając ich o nawyki związane za snem i zmierzyli ich iloraz inteligencji. Wyszło z nich bardzo wyraźnie, że w okresie nastoletniości i wczesnej dorosłości najbardziej rozwinęła się inteligencja tych, którzy nauczyli się późno kłaść spać.

 

Czy nie łączy się to z naszym codziennym doświadczeniem? Przecież zwykle nie chcą wcześnie chodzić spać ci, którym na sen jest najzwyczajniej szkoda czasu. Wiadomo też, że niejeden geniusz znany jest z tego, że nie śpi zbyt wiele. Choćby Steve Jobs.

 

Cóż, przypomnijcie sobie o tym, kiedy po raz kolejny będziecie odwlekali moment wstawania z łóżka przed pójściem do pracy (znowu spóźnieni?) albo kiedy odczujecie irracjonalne poczucie winy, że dochodzi czwarta, a was jakoś wciąż nie ciągnie do łóżka. No, chyba że nie po to, żeby spać...

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska