Piwo z księżyca

2017-01-30
Piwo z księżyca

Grupa naukowców wpadła na iście szalony pomysł – chcą po raz pierwszy w historii uwarzyć piwo na… księżycu!

Rozpoczęta kilka lat temu piwna rewolucja zatacza coraz szersze kręgi. Nie ma właściwie tygodnia, aby w sprzedaży nie pojawiło się nowe piwo, a wyobraźnia piwowarów wydaje się nie mieć żadnych ograniczeń – nie musimy się ograniczać tylko do standardowych styli, takich jak stout czy lager. Jeśli jednak pewnej grupie naukowców uda się zrealizować swój projekt, bez wątpienia będziemy mieli do czynienia z najbardziej oryginalnym i zarazem hipsterskim piwie na świecie.

 

Mowa o studentach z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego, którzy wpadli na pomysł bardzo niecodziennego eksperymentu – chcą bowiem wysłać na księżyc domowy zestaw do warzenia piwa. Jest to możliwe dzięki konkursowi Lab2moon, którego zwycięzcy mogą wysłać w kosmos swój naukowy projekt za pośrednictwem statku, należącego do startupu TeamIndus.

 

Pomysłodawcy nie są jednak żartownisiami o mocno wątpliwym poczuciu humoru, którzy gustują w jego wyjątkowo żenującej, studenckiej odmianie typu „piwo, wóda, polibuda”. Celem eksperymentu jest sprawdzenie, jak w warunkach księżycowych zachowują się drożdże piwowarskie i czy uwarzenie piwa w takiej sytuacji jest w ogóle możliwe. Tak o projekcie mówi Neeki Ashari – student bioinżynierii i lider grupy:

 

„Pomysł pojawił się kilka miesięcy temu podczas rozmów ze znajomymi. Wszyscy doceniamy piwne rzemiosło i niektórzy z nas próbują je warzyć w domu. Dowiedzieliśmy się, że został ogłoszony konkurs na wysłanie swojego projektu w przestrzeń kosmiczną, więc postanowiliśmy połączyć nasze hobby z nauką i przede wszystkim przekonać się, jak wydajne mogą być drożdże w warunkach panujących na powierzchni księżyca”.

 

Miejmy nadzieję, że projekt kalifornijskich studentów zyska uznanie w oczach jury i będą oni mogli wysłać zestaw do warzenia na księżyc. Tylko kto je potem wypije...

 

foto: ultramarinfoto / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska