Jesteśmy jak wino: im starsi, tym lepsi

2017-02-03
Jesteśmy jak wino: im starsi, tym lepsi

Zmiany w mózgu, które postępują wraz ze starzeniem się, sprawiają, że stajemy się lepsi z upływem lat. Milsi, zgodniejsi i mniej nerwowi. No i seks też staje się bardziej satysfakcjonujący.

To całe gadanie, że staruszkowie są zgrzybiałymi ramolami, którzy tylko narzekają, o wszystko mają pretensję i zatruwają życie młodych, można włożyć między bajki. Bzdura i jeszcze raz bzdura, biorąc pod uwagę wyniki badań.

 

Prof. Nicola Toschi i dr Luca Passamonti z Włoch badali zmiany w mózgach 500 ochotników. Okazało się, że wraz z wiekiem degeneracji ulegały te ośrodki, które są odpowiedzialne za agresję. Stajemy się milsi i spokojniejsi, bardziej ugodowi i koncyliacyjni.

 

Wspomniany obraz „wściekłego staruszka” jest kreowany przez media i podbijany przez... młodych, którzy są agresywni w stosunku do starszych, a nie na odwrót. Staruszek Clint Eastwood z „Gran Torino” jest najlepszym przykłądem tego zafałszowania.

 

Z wiekiem także seks staje się lepszy. Profesorowie Miri Forbes oraz Robert Krueger z Uniwersytetu Minnesoty oraz profesor Nicholas Eaton z Uniwersytetu Stony Brook (na co dzień zajmujący się psychiatrią oraz psychologią) przeanalizowali wzory zachowań ponad 6000 osób w wieku od 20 do 93 roku życia. Trwało to ponad 18 lat.

 

Według obiegowej opinii im człowiek starszy, tym gorzej u niego z seksem. Jednak wnioski, do jakich doszli naukowcy, okazały się zgoła odmienne. Wyszło na jaw, że ludzie starsi przykładają większą wagę do jakości, w miejsce ilości. Z czasem częstotliwość kontaktów seksualnych rzeczywiście się zmniejsza, ale ludzie zaczynają wkładać w seks więcej wysiłku. Ta zmiana priorytetów skutkuje tym, że starsi ludzie czerpią z seksu więcej przyjemności. Młodzi z kolei co prawda robią to częściej i z większą liczbą partnerów, ale przez to cierpi jakość zbliżeń.

 

Oczywiście poprawa jakości pożycia seksualnego nie wynika tylko i wyłącznie z samego faktu starzenia się – ludzie, którzy mają na koncie wiele wspólnych doświadczeń lepiej zdają sobie sprawę ze wspólnych potrzeb, co przekłada się na jakość seksu. Badania wykazały także, że im człowiek staje się starszy, tym ważniejsze staje się dla niego satysfakcjonujące życie seksualne, co przekłada się na zdrowie i samopoczucie.

 

Aż się człowiekowi chce starzeć!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska