Dlaczego nazwy w IKEA są takie dziwne? Oto klucz do zagadki!

2017-02-03
Dlaczego nazwy w IKEA są takie dziwne? Oto klucz do zagadki!

Nazwy w najpopularniejszym meblarskim sklepie świata są... dziwne. Rzeczy nazywają się niezrozumiale, nikt nie wie dlaczego tak, a nie inaczej. Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda.

IKEA została założona w Szwecji w 1943 roku przez Ingvara Kamprada. Jej nazwa to akronim jego imienia, nazwiska oraz nazw Elmtaryd i Adunnard, czyli nazwy gospodarstwa i miejscowości, w których się wychował. Dziś firma zatrudnia 150 tys. osób, a jej kapitalizacja wynosi 45 miliardów dolarów. Jest jednym z największych przedsiębiorstw świata, z siedzibą w Delft w Holandii (kwestie podatkowe). Czy te informacje zmieniają fakt, że IKEA nadaje setkom swoich produktów „głupie”, czyli niezrozumiałe dla większości nazwy? Ani trochę.

 

To nadawanie nazw ma swoje korzenie i wcale nie jest chaosem. Dlaczego stoliczek nazywa się Lack, a regał Billy? Otóż – jak zdradziła siostra Kamprada – wszystko wzięło się od dysleksji założyciela firmy. Młody przedsiębiorca nie mógł zapamiętać kodów, liczb, poprawnej pisowni kolejnych artykułów. Jego siostra zaczęła więc nadawać im nazwy, które nie sprawiałyby problemu.

 

Po pewnym czasie stało się to w IKEA prawem. Artykułów zaczęło przybywać, zasada nadawania im nazw własnych wydawała się logiczna. Ktoś (już nie Kamprad, ani jego siostra), postanowił wszystko usystematyzować. Ustalono, że nazwy będą szwedzkie, na tyle, na ile to możliwe (IKEA ma w swoich celach wpisaną promocję szwedzkiej kultury, kuchni, barw i wszystkiego co szwedzkie, co odczuwa większość jej klientów). Podzielono je na konkretne działy, które dziś tworzą „klucz IKEA”, który oczywiście jest tajemnicą. Spodziewać się można, że od nadawania nazw produktom, których są setki tysięcy, jeśli nie miliony, jest w firmie specjalna komórka.

 

Jakie nazwy nadawane są w IKEA? Wiemy już, że mają być szwedzkie (choć także i norweskie) i nikogo nie interesuje, że świat ich nie rozumie. A oto klucz do zagadki:

 

Biurka i krzesła – szwedzkie imiona męskie

Regały – zawody i imiona

Artykuły zdobnicze – nazwy miejscowości

Oświetlenie – jednostki miar, pory roku, miesiące, terminy marynistyczne

Artykuły łazienkowe – szwedzkie jeziora i kanały

Artykuły sypialniane – kwiaty i rośliny

Garderoby, łóżka – norweskie nazwy miejscowości

Świece, świeczniki – owoce, przyprawy

Artykuły dziecięce – ssaki, ptaki

Materiały – szwedzkie imiona kobiece

Akcesoria kuchenne – wyspy

Kuchnie – szwedzkie nazwy miejscowości i slangowe określenia czynności

Dywany – duńskie nazwy miejscowości.

 

I tak dalej, i tak dalej...

 

Źródło: „The Mirror"

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska