2017-02-08
Te prace zabiorą ci roboty!

Które zawody znikną, ponieważ ich wykonawców zastąpią roboty i maszyny? Brytyjscy naukowcy z Oxfordu to wyliczyli. Na czarnej liście znajduje się jedna trzecia wszystkich prac. Sprawdź, czy przetrwasz.

Już dziś są całe mnóstwo prac wykonują roboty. Zrobotyzowana jest większość fabryk: na taśmie rzadko spotkać można ludzi. Jednak to dalece nie wszystko, według Carla Freya z Oxfordu za kilka lat maszyny zastąpią 35 proc. wszystkich ludzi podczas pracy. Naukowiec wyliczył prawdopodobieństwo zniknięcia dla kilkuset fachów.

 

I tak na czele listy znajdują się urzędnicy. Nie państwowi, ale pracujący w bankach, firmach doradczych, ubezpieczalniach i agencjach obrotu nieruchomościami. Specjaliści do spraw udzielania kredytów, brokerzy, analitycy, specjaliści od handlu nieruchomościami znikną. Prawdopodobieństwo wynosi powyżej 95 proc.

 

Maszyny zastąpią też urzędników pocztowych, listonoszy, pracowników elektrowni, stacji benzynowych, bibliotek. Roboty zostaną technikami dentystycznymi, policjantami drogówki i technikami od naprawy samolotów, samochodów i maszyn.

 

Kogo zastąpić się nie da według zespołu Carla Freya? Bezpieczni są lekarze, właściwie wszystkich specjalizacji, prawnicy, logistycy, inżynierowie i programiści.

 

Źródło: „The Times"

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska