Parabeny – co to jest? Czy powinniśmy się ich wystrzegać?

2017-02-08
Parabeny – co to jest? Czy powinniśmy się ich wystrzegać?

Parabeny to substancje chemiczne, które bardzo często możemy spotkać w składzie stosowanych przez nas kosmetyków, leków oraz produktów spożywczych. Czym dokładnie są parabeny i dlaczego cieszą się one tak złą sławą? Podpowiadamy, komu najbardziej mogą zaszkodzić te związki!

Parabeny - co to jest?

Parabeny to syntetyczne konserwanty, które powszechnie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym oraz przemyśle farmaceutycznym. Służą one do przedłużania trwałości wybranych produktów (kosmetyków, leków, produktów spożywczych) poprzez utrzymanie ich czystości mikrobiologicznej. W produktach kosmetycznych parabeny najczęściej możemy znaleźć pod nazwą: metyloparabenu, etyloparabenu, butyloparabenu i propyloparabenu, choć związki te mogą również występować pod inną nazwą np. nipaginy czy aseptyny.

 

Parabeny w kosmetykach

Parabeny w kosmetykach pełnią bardzo ważną rolę - chronią produkty przed zepsuciem oraz drobnoustrojami. Trzeba zaznaczyć, że składniki kosmetyków stanowią idealną pożywkę dla wirusów, bakterii i grzybów, które bardzo łatwo przedostają się z naszych dłoni np. do słoiczka z kremem. Ten rodzaj konserwantów syntetycznych jest w stanie przedłużyć trwałość kosmetyku nawet o kilkanaście miesięcy, nie ingerując jednak w skład danego preparatu. Oznacza to tym samym, że parabeny nie zmieniają koloru, zapachu, gęstości oraz innych cech kosmetyków. Parabeny występują w większości kosmetyków o płynnej lub kremowej konsystencji np. w kremach do twarzy, balsamach do ciała, podkładach, tonikach czy pomadkach. Są też składnikiem większości dezodorantów oraz perfum.

 

Czy parabeny są szkodliwe?

Jeszcze do niedawna parabeny uznawane były za substancje w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niestety od pewnego czasu spotykają się one z coraz większą krytyką. Okazuje się bowiem, że parabeny mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na skórę człowieka, ale też cały jego organizm. Coraz częściej możemy usłyszeć, że parabeny zaburzają pracę gospodarki hormonalnej - w szczególności butyloparaben, który może zwiększać ryzyko zachorowalności na raka piersi, a także mieć szkodliwy wpływ na rozwój zarodka i płodu.

 

Parabeny mogą również bardzo niekorzystnie oddziaływać na kondycję skóry wrażliwej i alergicznej - konserwanty mogą podrażniać skórę, wywoływać zaczerwienienie, pieczenie oraz świąd, a także zwiększać ryzyko reakcji alergicznej. Dlatego też parabenów powinniśmy stanowczo unikać wybierając kosmetyki dla dzieci - ich cienka i delikatna skóra jest bardzo podatna na działanie wszelkich sztucznych substancji.

 

Kosmetyki bez parabenów

Trzeba zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, jakoby parabeny były odpowiedzialne za wywoływanie w organizmie człowieka konkretnych chorób lub zmian skórnych. Większość z nich znajduje się również na liście konserwantów dopuszczonych do stosowania w preparatach kosmetycznych. Z tego też powodu ciężko jest znaleźć produkty, które byłyby ich całkowicie pozbawione. Jeśli jednak zależy nam na tym, by w jak największym stopniu uniknąć ryzyka niekorzystnego działania parabenów na skórę, wybierajmy sprawdzone produkty - dermokosmetyki z apteki, ekokosmetyki lub kosmetyki naturalne typu bio. Pamiętajmy jednak o tym, że wybrany krem do twarzy lub szampon do włosów bez parabenów, będzie charakteryzował się również krótszą datą przydatności (zazwyczaj do kilku miesięcy).

 

Materiał partnerski

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska