Piaggio Gita – robot-asystent przyszłości

2017-02-10
Piaggio Gita – robot-asystent przyszłości

Jeśli sprzęt wymyślony przez Włochów się przyjmie, już niebawem tak trywialna czynność, jak robienie zakupów, może zacząć wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie.

Piaggio to firma z ogromnymi zasługami w świecie motoryzacji. To właśnie Włosi są odpowiedzialni za stworzenie Vespy, czyli najbardziej kultowego skutera wszech czasów. Ich kolejny pomysł znów może zmienić miejski krajobraz, tak jak kilkadziesiąt lat temu w przypadku popularnej „Osy”.

 

 

Włoska firma zaprojektowała bowiem robota, który został ochrzczony mianem Gita, co w języku mieszkańców Półwyspu Apenińskiego oznacza wycieczkę. Jest to urządzenie, które porusza się na dwóch kołach, a jego zadaniem jest podążanie za wytyczoną przez jego właściciela ścieżką. A po co robot miałby to robić? Przede wszystkim po to, żeby nas odciążyć – w jego wnętrzu znajduje się przestrzeń na wszystkie niezbędne przedmioty, które zazwyczaj nosimy ze sobą w plecaku lub torbie. Naszym zdaniem szczególnie przyda się podczas robienia zakupów – jego ładowność wynosi bowiem aż 18 kilogramów. Ciekawe tylko, czy supermarkety nie wywieszą na swoich drzwiach tabliczek z napisem „Zakaz wstępu z robotami”, a nawet jeśli tego nie zrobią, to czy Gita będzie w stanie bezproblemowo poruszać się po wąskich i zatłoczonych alejkach sklepowych. Jego twórcy twierdzą, że jak najbardziej, ponieważ urządzenie zostało gruntownie przetestowane w różnych środowiskach. Nie musimy się obawiać, że Gita za nami nie nadąży – maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się robot wynosi bowiem 35 km/h.

 

 

Musimy przyznać, że sama koncepcja bardzo nam się podoba – nie ma chyba osoby, która lubiłaby dźwigać ciężkie siatki z supermarketów, a przy tym nie wszyscy są przekonani do zamawiania zakupów online. Wszystko oczywiście rozbija się o cenę – jeśli ta nie będzie zbyt wygórowana, za jakiś czas Gita może stać się dość powszechnym widokiem na ulicach.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska