Wszyscy laureaci Oscarów za efekty specjalne

2017-02-13
Wszyscy laureaci Oscarów za efekty specjalne

26 lutego odbędzie się 89. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Jedną z kategorii, w której rywalizują twórcy, są najlepsze efekty specjalne.

Podczas gdy uwaga większości świata będzie skupiona na najbardziej medialnych kategoriach, takich jak najlepszy film oraz najlepsze role damskie i męskie (a także na tym, czy La La Land dołączy do Ben Hura, Titanica oraz trzeciej części Władcy pierścieni, czyli Powrotu króla i zdobędzie rekordową liczbę statuetek), równie ciekawa rywalizacja odbędzie się w kategorii za najlepsze efekty specjalne. W tym roku zmierzy się ze sobą pięć filmów: Doktor Strange, Księga dżungli, Łotr 1: Gwiezdne wojny - historie, Kubo i dwie struny oraz Żywioł: Deepwater horizon. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie, jak na przestrzeni lat zmieniły się efekty specjalne.

 

 

Ewolucja technologiczna jest po prostu niesamowita – gołym okiem widać, jaki postęp dokonywał się w dziedzinie filmowych efektów z roku na rok, a niektóre dzieła sprzed kilkudziesięciu lat nadal prezentują się znakomicie, jak chociażby 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka z 1968 roku, czy też pierwsza odsłona Gwiezdnych wojen z 1997 oraz Obcy: Ósmy pasażer Nostromo, który ujrzał światło dzienne rok później.

 

Oscary za najlepsze efekty specjalne po raz pierwszy zostały przyznane w 1977 roku, ale wcześniej Akademia przyznawała nagrody w zbliżonych kategoriach. Pierwszym wyróżnionym filmem był jednocześnie pierwszy najlepszy film, czyli Skrzydła w 1929 roku. Dostał on nagrodę w kategorii „Najlepsze efekty inżynieryjne”. Dziesięć lat później nagrodą honorową został wyróżniony Zew północy. W latach czterdziestych nagradzano twórców zarówno efektów wizualnych, jak i dźwiękowych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska