Połowa młodzieży boi się, że media społecznościowe zrujnują ich życie

2017-02-28
Połowa młodzieży boi się, że media społecznościowe zrujnują ich życie

Odkąd rozpowszechniły się media społecznościowe, świat zaczął wyglądać zupełnie inaczej. Nie mówimy tu tylko o tym, że większość z was pewnie ledwo wyobraża sobie dzień spędzony bez nich. Także o tym, że coś takiego jak całkowita prywatność to niemal relikt przeszłości. A także o tym, że social media to źródło wielkiego stresu...

Może nie wszyscy jeszcze o tym wiemy, ale mamy z mediami społecznościowymi coraz więcej problemów. Zostawmy prywatność. Niedawno prestiżowe amerykańskie stowarzyszenie psychologów The American Psychological Association opublikowało wyniki badania, z którego wynika, ze prawie połowa, bo 48 proc. amerykańskich milenialsów nie tylko jest uzależniona od mediów społecznościowych, ale też uważa, że to uzależnienie może zrujnować ich życie. Żeby zacytować dokładną treść raportu: „Prawie połowa (48 proc.) martwi się, że media społecznościowe będą miały wpływ na ich zdrowie psychiczne.” Jednak nawet gorsze od porażającej statystyki jest to, że prawie wszyscy spośród uzależnionych w ogóle nie wyrażają woli, by zmienić ten stan rzeczy i „wylogować się do życia”.

 

Raport zdefiniował grupę użytkowników mediów społecznościowych, którą nazywa „ciągłymi sprawdzaczami”. To ludzie, którzy właściwie cały czas są podłączeni do social mediów i za każdym razem, kiedy słyszą powiadomienie, sprawdzają o co chodzi i odpowiadają. Najpopularniejsze media, które ich zajmują to Facebook, Instagram, Pinterest czy LinkedIn.

 

Sprawa robi się jednak najdziwniejsza dopiero w dalszych partiach raportu. Otóż stres wcale nie wynika ze świadomości zgubnego wpływu mediów społecznościowych, ale... z przejmowania się nieustającym przepływem nieprzyjemnych informacji. Czyli nie stresujemy się samym podłączeniem do Facebooka (filmy ze śmiesznymi zwierzętami są w porządku), ale tym, że wciąż atakują nas najgorsze wieści o Trumpie, kryzysie uchodźczym, terroryzmie, niezgodnych z naszymi przekonaniami poczynaniach rządu itd.

 

A co ze zmianą jakości życia na lepsze? 65 proc. ankietowanych przyznało, że zrobienie sobie przerwy od mediów społecznościowych byłoby zbawienne dla ich samopoczucia. Niestety zaledwie 28 proc. kiedykolwiek zdecydowało się to zrobić.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska