Obejrzyj zwiastun filmu „Wołyń"

Obejrzyj zwiastun filmu „Wołyń"

W sieci został udostępniony zwiastun długo oczekiwanego najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. „Wołyń", którego premiera była odkładana z powodu problemów finansowych, ukaże się na ekranach polskich kin 7 października tego roku. Zobaczcie, jak zapowiada się najnowsza produkcja Smarzowskiego!

Fabuła Wołynia nawiązuje do tragicznej historii polsko-ukraińskich Kresów Wschodnich. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1939-1945 roku w niewielkiej wiosce w województwie wołyńskim. Miejscowość jest zamieszkana przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Główną bohaterką jest Zosia (grana przez Michalinę Łabacz), młoda Polka, która zakochała się w Ukraińcu Petro (w tej roli ukraiński aktor Wasyl Wasylik). Małżeństwu zakochanych zapobiega ojciec Zosi (grany przez jednego z ulubionych aktorów Smarzowskiego – Arkadiusza Jakubika). Zamiast za młodego Ukraińca, wydaje on córkę za bogatego wdowca zamieszkałego w okolicy.

 

Jakiś czas po ślubie mąż Zosi zostaje wysłany na front. Tymczasem we wsi dochodzi do coraz większych aktów przemocy etnicznej. Ukraińcy, Żydzi i Polacy, którzy dotychczas byli sąsiadami, zaczynają odnosić się do siebie wrogo. Atmosfera zagęszcza się aż do kulminacji, którą staje się rzeź Polaków przez UPA (Ukraińską Powstańczą Armię) oraz zrodzone z żądzy zemsty akcje odwetowe Polaków.

 

 

Smarzowskiemu od dawna zależało, aby opowiedzieć o wydarzeniach na Wołyniu tak samo, jak kino od dawna opowiada o Powstaniu Warszawskim czy Katyniu. Twórca Wesela, Róży i Drogówki rzeczywiście wykazał w tym dużą determinację. Na początku tego roku, kiedy film był już prawie gotowy, okazało się, że zabrakło na niego funduszy. Twórcom na szczęście udało się uzyskać potrzebna wsparcie finansowe i prace nad obrazem mogły ponownie ruszyć.

 

Zdjęcia do najnowszego filmu Smarzowskiego trwały do ponad rok i były robione m.in. w Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Puszczy Kampinoskiej i w okolicach Rawy Mazowieckiej.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska