Najdroższe taco na świecie. Kosztuje ponad 100 tysięcy złotych!

2017-03-07
Najdroższe taco na świecie. Kosztuje ponad 100 tysięcy złotych!

Posiłek w cenie samochodu? Jak najbardziej – trzeba tylko udać się do Meksyku…

Ile bylibyście w stanie zapłacić za naprawdę wyjątkowe danie w restauracji? 100, 500, 1000 złotych, a może więcej? Niedawno pisaliśmy o pewnej nowojorskiej knajpie, w której można zamówić pizzę ze złotymi płatkami, foie gras i kawiorem, za którą trzeba zapłacić równowartość 8500 złotych. Jeśli takie danie wydaje wam się mało ekskluzywne, radzimy udać się do pewnej restauracji w Meksyku.

 

Mowa o Fridzie, będącej częścią luksusowego kompleksu wypoczynkowego Grand Velas Los Cabos, znajdującego się na końcu Półwyspu Kalifornijskiego, nieopodal Przylądka Świętego Łukasza. Restauracja ta jest znana z serwowana wyszukanej kuchni, za którą trzeba jednak zapłacić, a kwoty mogą zwalić z nóg. Na przykład za taco, czyli kukurydziany placek wypełniony nadzieniem, trzeba zapłacić… 25 tysięcy dolarów! Skąd taka suma? W taco znajdziemy bowiem składniki, których próżno szukać w standardowych knajpach z meksykańskim jedzeniem. Kucharze Fridy serwują go bowiem z wołowiną Kobe, homarem, serem brie z czarnymi truflami oraz, co nie powinno dziwić, kawior z bieługi. To jednak nie koniec – do stworzenia salsy posłużyły bowiem tequila Ley .925, suszone papryki Morita oraz słynna kawa kopi luwak. Za całość odpowiada szef kuchni Juan Licerio Alcala.

 

Tanio oczywiście nie jest, ale ceny w restauracji Frida nie odbiegają od tych, obowiązujących w kompleksie Grand Velas Los Cabos. Co w takim razie wybieracie – opisywane taco czy wspomnianą pizzę?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska