Gdzie piją najwięcej? Polacy daleko w tyle!

2017-03-14
Gdzie piją najwięcej? Polacy daleko w tyle!

Jeśli wydaje wam się, że staliśmy się narodem winiarzy, ponieważ pijemy coraz więcej litrów tego trunku, to jesteście w błędzie. Polacy są w ogonie narodów pijących wino. Z innymi alkoholami też nie przesadzamy.

Monitoringiem spożycia alkoholu (wina) zajmuje się Movehub. Z ostatniego raportu wynika, że największymi winiarzami świata są mieszkańcy Andory. Przeciętny Andorczyk wypija rocznie 61,6 butelki wina. To oznacza niemal jedną butelkę na tydzień.

 

Kolejne miejsca w rankingu zajmują Chorwaci i Słoweńcy, którym do Andorczyków bardzo dużo brakuje. Wypijają rocznie niemal 20 butelek mniej. Tacy winiarze jak Francuzi i Włosi znaleźli się poza podium. Oto pierwsze 10:

 

1. Andora - 61,6

2. Chorwacja - 58,9

3. Słowenia - 58,7

4. Francja - 56,6

5. Portugalia - 55,6

6. Szwajcaria -53,9

7. Macedonia - 53,8

8. Falklandy - 47,6

9. Mołdawia 45,5

10. Włochy – 44,4

 

A co z nami, Polakami? No cóż, nie jest dobrze. W rankingu znaleźliśmy się dopiero na 132 miejscu. Rocznie wypijamy 0,56 butelki na głowę, czyli nieco więcej niż pół butelki. Nasze wydatki na wino to... 12 zł rocznie.

 

Winiarzami nie jesteśmy, ale już piwoszami tak. W Europie (UE plus Norwegia, Szwajcaria) jesteśmy na czwartym miejscu pod względem spożycia złotego trunku, po Czechach, Niemcach i Austriakach.

 

A co jeśli wziąć pod uwagę po prostu alkohol, bez względu na jego rodzaj. Jak się okazuje w Europie nie jesteśmy nawet w pierwszej połowie rankingu. Wyprzedzają nas (w kolejności) Czesi, Estończycy, Rumuni, Litwini, Słoweńcy, Francuzi, Austriacy, Irlandczycy, Niemcy, Luksemburczycy, Hiszpanie, Węgrzy, Słowacy, Portugalczycy, Belgowie, Duńczycy i Brytyjczycy. Pijemy średnio mniej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska