Jak szybko pozbyć się kaca?

2017-03-14
Jak szybko pozbyć się kaca?

Każdemu zdarza się czasami wypić zbyt dużo i niezbyt mądrze. A później zapłacić za to kacem. Nikt go nie lubi, a prawie każdy go miewa i czasami przez cały dzień zadaje sobie pytanie: jak się go pozbyć? Z nami uda ci się to szybko i skutecznie.

Całkowicie skuteczne lekarstwo na kaca jest jak Złoty Graal – poszukuje go wielu. Problem w tym, że do dziś niczego niezawodnego nie wynaleziono. Każdy kto wypije za dużo i bez głowy musi liczyć się z cierpieniem następnego dnia. Nie znaczy to jednak, że dla tych, którzy przeholowali nie ma żadnej nadziei. Jakaś jest. Znamy sposoby, żeby w jak najszybciej pozbyć się alkoholu z organizmu.

 

Kroplówka na kaca?

Jakiś czas temu zakwitł biznes zarabiania na majętnych pijakach. Dorabiają lekarze, którzy oferują chętnym wykupienie kroplówki mającej szybko zniwelować efekt nadmiernego spożycia alkoholu. Wszystko dzieje się po cichu i w domu klienta, oczywiście z dowozem całego potrzebnego sprzętu. Niezbyt widzi wam się ten pomysł? Nam również, powiedzmy, że z powodów estetycznych. A jednak trzeba sobie powiedzieć jasno – wygląda na to, że lepszego sposobu od kroplówki jak do tej pory ludzkość nie wymyśliła.

 

To proste. Kaca mamy dlatego, że alkohol wypłukał z naszego organizmu większość cennych składników. A nic tak szybko nie uzupełni potasu, magnezu, witamin z grupy B, sodu, glukozy czy fosforanów, jak podanie ich dożylnie.

 

Odwieczny sposób na kaca – witamina C

Właśnie dlatego polecamy kwaśne zupy – witamina C to absolutna podstawa w walce z kacem. Nie chodzi oczywiście tylko o ciepłe dania. Równie dobrze działa zwykła cytryna. Albo – bądźmy realistami – sok z cytryny, choćby i dodany do wody. Polecamy pić w każdych ilościach. A najlepiej spożyć go także przed i w trakcie picia – w takim wypadku nasza szansa na kaca-mordercę zdecydowanie maleje.

 

W ogóle warto jasno powiedzieć, że kacowi najlepiej zapobiegać przed lub w trakcie. To wtedy możemy zdziałać najwięcej. Kluczowych zasad jest przynajmniej kilka. Po pierwsze – nigdy nie należy pić na pusty żołądek. Po drugie – między kolejnymi porcjami alkoholu warto robić przerwy, najlepiej dwudziestominutowe. Po trzecie – idealnie jest, kiedy każdą porcję mocnego alkoholu zapijasz przynajmniej szklanką wody. Po czwarte – nie mieszaj, choć wiadomo, że z tym różnie bywa. A jeśli już chcesz pomieszać – pij alkohole w porządku od najsłabszego do najmocniejszego i najlepiej unikaj tych z bąbelkami. Wreszcie po piąte – przed pójściem spać wypij przynajmniej dwie szklanki wody. Jeśli możesz – dodaj do nich aspiryny lub witaminy C. I jeszcze jedno: jeśli to wykonalne – nie pal papierosów. Nikotyna wydatnie pogorszy twoje samopoczucie następnego dnia. To dlatego, że podobnie jak alkohol jest ona metabolizowana przez wątrobę, a organowi dużo trudniej poradzić sobie z dwoma truciznami jednocześnie.

 

Sok pomidorowy i nie tylko

Sok pomidorowy to prawdziwa bomba z potasem. Potrafi bardzo pomóc – o tym już wiemy. Podobnie jak wszelkie jedzenie i picie dzień po, zwłaszcza to zawierające któreś z wymienionych wyżej składników. Jednak nie samym jedzeniem skacowany człowiek żyje!

 

Wstajesz rano, głowa ci pęka i czujesz, że dzień będzie fatalny? Pod żadnym pozorem nie zostawaj w łóżku! Jeśli zostaniesz – rzeczywiście będzie on trudny do zniesienia. Jeśli będziesz dzielny – może być tylko lepiej. Koniecznie zacznij dzień od wzięcia prysznica. Odświeży cię on i orzeźwi, zarówno na ciele, jak i na umyśle. Poza tym oczyszczona skóra dużo lepiej oddycha, a to też może tylko pomóc. Kiedy już będziesz czysty najlepiej iść na spacer – świeże powietrze z pewnością sprawi, że poczujesz się lepiej i złagodzi ból głowy.

 

Kawa na kaca

Większość z nas od niej zaczyna w przekonaniu, że na złe samopoczucie pomoże to samo, co na zbyt wczesną pobudkę i senność w pracy. Tymczasem to błąd. Kawa nie zawiera mikroelementów, a ma działanie moczopędne, dodatkowo wzmacnia odwodnienie. Jeśli już kawa, to z cytryną (metoda „na ambasadora”). A najlepiej zadziała jednak herbata, z miodem i cytryną.

 

Prysznic na kaca

Oczywista oczywistość. Jedyna w naszym zestawieniu metoda niechemiczna. Prysznic poprawia samopoczucie, daje złudzenie nawodnienia, zmywa z ciała cały nasycony toksynami alkoholowy pot. Choć nie ma działania bezpośrednio leczniczego, działa jak placebo, po prostu poprawia samopoczucie.

 

Klin na kaca

To najskuteczniejszy, ale jednocześnie najbardziej niebezpieczny sposób na kaca. Jednym z produktów zatruwających organizm podczas picia jest metanol. To śmiertelna trucizna, zawarta w śladowych ilościach właściwie w każdym napoju alkoholowym (najmniej ma go spirytus, najwięcej koniak). Przyjęcie na drugi dzień etanolu (czyli „dobrego” alkoholu), potocznie zwane klinem, sprawia, że trujący metanol zostaje zneutralizowany. Zagrożenie jest jednak ogromne, ponieważ wraz z piciem wzrasta tolerancja organizmu na alkohol. Organizm przyzwyczaja się do alkoholu, a skutki zatrucia, będące dla człowieka ostrzeżeniem, zostają zniesione. Do alkoholizmu od tego droga naprawdę niedaleka.

 

Sauna na kaca

Kolejna kontrowersyjna metoda. Organizm na kacu jest osłabiony, tymczasem sauna osłabia go jeszcze bardziej (chwilowo, bo długofalowo oczywiście wzmacnia). W saunie najbardziej pozytywne jest przyspieszenie wypacania toksyn (aldehydu octowego i resztek metanolu). No i prawidłowo używana sauna sprawia, że uzupełnia się płyny. A odwodnienie to jeden z podstawowych skutków przepicia. Najważniejsze jest pobudzenie krążenia, a to można osiągnąć w saunie na zmianę stosując wysoką temperaturę i zimny prysznic.

 

Jajecznica na kaca

Jaja zawierają dokładnie te same mikroelementy i witaminy co witaminy i mikroelementy wypłukiwane przez etanol. Są uniwersalnym lekarstwem, choć żeby je przyjąć trzeba pokonać pojawiający się na kacu jadłowstręt. Dla niechętnych gotowaniu na śniadanie mamy metodę alternatywną: tak zwana „polska ostryga” to żółtka z papryką i pieprzem, wypijane na surowo. Dawniej stosowała tę metodę arystokracja oraz oficerowie.

 

Rosół na kaca

Metoda babcina, ale niezwykle skuteczna. Wywar z mięsa i warzyw, czyli właśnie rosół, obniża ciśnienie, przyczynia się do produkcji przeciwciał oraz zawiera związki niezbędne dla prawidłowego zdrowienia organizmu. A kac jest przecież rodzajem choroby: zatruciem.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska