Aplikacja, dzięki której wyszukasz nieznajomego na Facebooku na podstawie zdjęcia

2017-03-15
Aplikacja, dzięki której wyszukasz nieznajomego na Facebooku na podstawie zdjęcia

Rzeczywistość, w której żyjemy z każdym dniem staje się coraz bardziej przerażająca. Przynajmniej w kwestii coraz bardziej zanikającej prywatności.

Idziesz sobie ulicą i nagle widzisz piękną dziewczynę, ale nie masz śmiałości, żeby podejść, zagadać i poprosić o numer telefonu lub po prostu zaprosić na kawę. Zamiast tego robisz jej zdjęcie z ukrycia i używając specjalnej aplikacji, odnajdujesz ją na Facebooku. Choć brzmi to dość przerażająco, ma niebawem stać się rzeczywistością. Wszystko dzięki aplikacji Facezam.

 

 

Programik jest dziełem Brytyjczyka Jacka Kenyona. Jego nazwa pochodzi od znanego i lubianego Shazam, które umożliwia identyfikację piosenki na podstawie jej krótkiego fragmentu. Zasada działania Facezam jest podobna – aplikacji wystarczy zdjęcie twarzy danej osoby, by wyszukała jej profil na Facebooku. Facezam jest w stanie przeskanować błyskawicznie miliardy zdjęć profilowych, a jego twórcy twierdzą, że użytkownik otrzymuje wynik w dziesięć sekund, a prawdopodobieństwo trafnego dopasowania wynosi 70 procent.

 

Jack Kenyon w rozmowie z „The Telegraph” powiedział:

 

„Facezam może oznaczać koniec anonimowości w społeczeństwie. Użytkownicy będą w stanie zidentyfikować kogokolwiek w ciągu kilku sekund, co oznacza, że prywatność w przestrzeni publicznej nie będzie możliwa”.

 

Jesteście przerażeni taką wizją? Jeśli tak, to możecie odetchnąć z ulgą – przynajmniej na razie. Regulamin Facebooka nie pozwala bowiem na tego typu rozwiązania, a sam projekt jest kampanią marketingową (trzeba przyznać, że wyjątkowo udaną) pewnej agencji kreatywnej. Nie miejmy jednak złudzeń co do tego, że taki proceder nie ma miejsca – po prostu nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich, a „zaledwie” dla agencji rządowych i najpotężniejszych korporacji.

 

foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska