Literacka mapa świata, czyli najważniejsze książki wszystkich krajów

2017-03-17
Literacka mapa świata, czyli najważniejsze książki wszystkich krajów

Jeden z użytkowników Reddita stworzył niezwykle interesującą mapę – przedstawia ona książki, które jego zdaniem najlepiej reprezentują dane kraje.

Literatura polska jest nam z oczywistych względów doskonale znana (a przynajmniej powinna być, ale statystyki dotyczące czytelnictwa w naszym kraju nie napawają zbyt dużym optymizmem), nie jest nam także obca twórczość autorów z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Jeśli dodamy do tego najpopularniejszych pisarzy rosyjskich, to na tym świadomość przeciętnego czytelnika się kończy.

 

Nie kończy się za to kanon lektur. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest najważniejsza książka w Kamerunie? Albo jaki tytuł kojarzy niemal każdy obywatel Mongolii? Jeden z użytkowników Reddita o nicku BackForward24 postanowił stworzyć mapę, na której każdy kraj jest zobrazowany najważniejszą lub najbardziej znaną książką, która została napisana przez jego obywatela. W przypadku Polski autor wyróżnił „Lalkę” Bolesława Prusa – słusznie?

 

 

Nie obyło się rzecz jasna bez kilku wpadek oraz co najmniej kontrowersyjnych wyborów. Niektórych dziwić może wybór Przemiany Franza Kafki jako najważniejszej niemieckiej książki. Kafka co prawda posługiwał się językiem niemieckim, ale przez całe życie związany był z Pragą, która wówczas była częścią Monarchii Austro-Węgierskiej. Niektórzy miłośnicy literatury rosyjskiej z pewnością będą twierdzić, że zamiast „Wojny i pokoju” należało wyróżnić którąś z powieści Fiodora Dostojewskiego. Odezwały się także głosy, że „Don Kichote” byłby lepszym wyborem w przypadku Hiszpanii, niż „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. W przypadku Stanów Zjednoczonych autor mapy wybrał „Zabić drozda” Harper Lee, a za najważniejszą książkę francuską uznał „Nędzników” Victora Hugo.

 

Zgadzacie się z powyższym wyborem?

 

foto: AlexRaths / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska