Niezbędnik PLAYBOYA: Rodzaje szklanek i kufli do piwa

2017-03-17
Niezbędnik PLAYBOYA: Rodzaje szklanek i kufli do piwa

Szkło ma znaczenie. Raczej nie pijesz wódki ze szklanki do whisky ani wina z literatki – nie przypadkiem. Z rodzajami piw jest podobnie. Warto wiedzieć do jakiego szkła nalać piwo, bo tylko w ten sposób jest szansa, że poznasz jego prawdziwy smak.

Mamy rok 2017. Mało któremu facetowi do szczęścia wystarczy tani lager pity wprost z butelki. Lubimy piwa rzemieślnicze, sprawdzamy co pije się na całym świecie i próbujemy tego samego, a nawet sami warzymy swoje piwo. No i świetnie. Głupio byłoby zaprzepaścić to wszystko ignorując właściwy dobór szklanek do piwa, prawda?

 

Szkło wpływa nie tylko na estetykę spożycia, ale też na aromat piwa (ma być ten właściwy!), jego kolor czy utrzymanie piany. Właściwie jest nie mniej ważne niż temperatura podania, a ta – jak wiemy – jest kluczowa, żeby smakowało jak należy.

 

PLAYBOY przychodzi odsieczą aspirującym piwoszom:

 

Szklanka rozszerzana na górze

Nie, piwa pszenicznego nie pije się z kufla, ale z charakterystycznej szklanki rozszerzanej na górze, którą tak naprawdę nazywa się z niemieckiego Weizen (dla prawdziwych piwoszy „pokal” to nazwa rodzaju szklanki do piwa na nóżce). Szklanka jest wysoka i blisko podstawy ma charakterystyczne zwężenie. Pije się z niej nie tylko piwa pszeniczne, ale też wiele rodzajów piwa białego.

 

Kufel

To chyba pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy na hasło „szkło do piwa”. Tymczasem z kufla wcale nie pijemy każdego napoju na bazie chmielu. Ta potężna, grubościenna konstrukcja z uchwytem jest stworzona przede wszystkim do piw mocniejszych: porterów, koźlaków, lagerów (zwłaszcza tych mocniejszych), niektórych ale'ów i palety ciemnych piw: od ciemnego lagera, po gorzkiego stouta. Kufel musi mieć w domu każdy, kto lubi piwo. Kropka.

 

Snifter

Kojarzy się z brandy i koniakiem, ale przydaje się też do piwa. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „sniff” (pol. wąchać). Nie przypadkiem – snifterów używa się w przypadku mocnych piw o wyrazistych aromatach, takich jak Barleywine, Russian Imperial Ale, belgijskie ale czy Imperial IPA.

 

Szklanki pintowe

Pinta to nie rodzaj piwa, ale anglosaska jednostka miary. Szklanki pintowe mają więc pojemność dokładnie jednej pinty – w Stanach Zjednoczonych jest to około 568 ml, a na Wyspach Brytyjskich 473 ml. Istnieją trzy rodzaje szklanek pintowych. Każdy z nich rozszerza się ku górze, przy czym jedna w linii prostej i jest z nieco grubszego szkła (często mówi się na nią shaker), druga ma nieco węższy dół i rozszerza się niewielkim łukiem (szklanka irlandzka), a trzecia charakteryzuje się wypukłym pierścieniem w okolicach szczytu (angielska szklanka).

 

Prawdziwy pokal

Uwaga – pokal to wcale nie wysoka rozszerzana szklanka do piwa. Prawdziwy pokal to kielich do piwa. Stojące na nóżce, zrobione z cienkiego szkła naczynie dobrze uwidacznia barwę piwa i jeszcze lepiej utrzymuje głowę (czyli pianę). Używa się go głównie do pilznerów, koźlaków i ciemniejszych lagerów.

 

Pilsner flute

Nazwa od razu sugeruje do czego używany najczęściej – do pilznerów. Ale bywa, że także do lagerów. Charakteryzuje się wąskim, smukłym kształtem i prostymi liniami ścianek. Piwo zachowuje się w nim podobnie, jak w pokalu (tym prawdziwym) – dobrze utrzymuje pianę i uwidacznia barwę piwa.

 

Tulip

Nazwa odnosi się do tulipana. I kształt też go przypomina. Niespodzianka, co? Podobnie jak snifter, tulip nadaje się głównie do piw, które należy wąchać. Zwężenie w górnej części naczynia wspomaga utrzymywanie się piany. Poza tym bardzo wygodnie się z tego pije! Tulipa używa się najczęściej do eleganckich i aromatycznych piw belgijskich albo do takich napojów jak Saison czy Imperial Ale.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska