Jak nosić poszetkę?

2017-03-17
Jak nosić poszetkę?

Poszetka to element mody męskiej, który był znany od wielu lat, ale w Polsce zdobył popularność stosunkowo niedawno. Czym właściwie jest i kiedy powinniśmy ją nosić?

Poszetka to składana chusteczka, którą nosi się w zewnętrznej kieszeni marynarki, znajdującej się na wysokości piersi czyli brustaszy (nie mylmy jej z butonierką, czyli dziurką w klapie marynarki, przeznaczoną na kwiat). Jest to dodatek, którego obecność może w dużym stopniu zmienić nasze postrzeganie przez otoczenie – oczywiście pod warunkiem, że zostanie dobrany w przemyślany sposób.

 

Najczęściej spotykane poszetki są wykonanie z lnu bądź jedwabiu. W wielu popularnych sklepach (w tym w sieciówkach) możemy również trafić na wykonane z poliestru. Ich zakup nie jest jednak najlepszym pomysłem – oprócz tego, że prezentują się niezbyt dobrze pod względem estetycznym, to jeszcze ze względu na śliski materiał będą wymagać nieustannego poprawiania.

 

Jak zatem nosić poszetkę? Popularny pogląd głosi, że poszetka powinna pasować do krawata. Niestety, niektórzy producenci traktują tę sprawę zbyt dosłownie – w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć wiele niezbyt pięknych zestawów, składających się z krawata (lub muchy) i poszetki, posiadających identyczny wzór (i wykonanych najczęściej ze wspomnianego wcześniej, nieszczęsnego poliestru). Pomysł na ich zakup powinniśmy porzucić z miejsca.

 

Kiedy nosić poszetkę?

 

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z klasyczną modą męską i z poszetkami, to najbezpieczniejszym pomysłem będzie zakup poszetki białej, wykonanej z lnu. Złożona w taki sposób, że z brustaszy będzie wystawała tylko jej krawędź (tak zwany tv fold) to prawdziwa klasyka męskiej elegancji. Taka poszetka prezentuje się niezwykle stylowo, a przy tym niezbyt ekstrawagancko, co jest efektem pożądanym głównie przez mężczyzn, którzy nie lubią zbyt krzykliwego stylu.

 

Nie oznacza to rzecz jasna, że wykonane z jedwabiu, barwne poszetki złożone w sposób inny niż tv fold to domena jedynie fantazyjnych dandysów, którzy uwielbiają skupiać na sobie uwagę innych. Noszenie kolorowej poszetki nie sprawia bowiem, że jej właściciel jest uważany za osobę mniej poważną. Należy jedynie pamiętać o tym, aby odpowiednio ją dobrać do krawata. Można to zrobić na dwa sposoby – w oparciu o zasadę podobieństwa lub kontrastu. Nie ma tutaj jednego, niezawodnego przepisu – przykładowo granatowa poszetka może pasować zarówno do granatowego, jak i burgundowego krawata. Ważne jest, aby i kontrast, i podobieństwo nie były zbyt duże. Nasz artykuł na temat odpowiedniego doboru kolorów ubrań znajdziecie w TYM miejscu.

 

Cena dobrze wykonanej poszetki to około 80-100 i więcej złotych.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska