Dlaczego nie powinno się mieszać alkoholu z napojem energetycznym?

2017-03-23
Dlaczego nie powinno się mieszać alkoholu z napojem energetycznym?

Chociaż wielu z was (w porządku, nas również) doskonale zna to połączenie nie tylko z opowiadań znajomych, to naukowcy stanowczo je odradzają. I popierają swoje zdanie konkretnymi argumentami.

Każdy lub niemal każdy imprezowicz, który postanowił nieco poeksplorować temat drinków nieco mniej standardowych chociaż raz w życiu próbował połączenia wysokoprocentowego alkoholu (najczęściej wódki) z napojem energetycznym z dużą zawartością kofeiny (najczęściej słynnym Czerwonym Bykiem). Łączenie kofeiny z alkoholem nie jest oczywiście nowym wynalazkiem, o czym doskonale wiedzą chociażby miłośnicy kawy po irlandzku, jednak jej bardziej imprezowa odmiana może mieć niezbyt dobry wpływ na zdrowie jej amatorów.

 

Naukowcy specjalizujący się w badaniach nad uzależnieniami z jednego z kanadyjskich uniwersytetów przeanalizowali wszystkie naukowe publikacje dotyczące efektów łączenia alkoholu z napojami energetycznymi, które ukazały się w latach 1981-2016. Mamy więc do czynienia z 35-letnim okresem badań! Badań, spełniających kryteria okazało się być 13, z czego 10 z nich dowodziło, że mieszanie wody ognistej z „energetykiem” powoduje większe ryzyko uszkodzeń ciała, niż w przypadku picia samego alkoholu. Dotyczy to zarówno kontuzji całkowicie przypadkowych, doznanych np. w wypadkach komunikacyjnych, jak i powstałych w wyniku bójek. Oraz realizacji różnych pomysłów, które w zamroczonym tym połączeniem umyśle wydawały się być genialne.

 

Jak mówi stare porzekadło, każdy kij ma dwa końce – zabawa pod wpływem mieszanki alkoholu i napojów energetycznych może się wydawać fantastyczna (niektórzy naukowcy powrównują wywołaną nią euforię do… kokainy), ale chyba jednak nie warto ryzykować poważnych kontuzji… Nieprawdaż?

 

foto: Lacheev / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska