Najdroższy stek świata. Nie zgadniesz ile kosztuje!

2017-03-27
Najdroższy stek świata. Nie zgadniesz ile kosztuje!

To wiadomość dla wielbicieli czerwonego mięsa. Pewien rzeźnik z Francji przygotowuje steki, które są sezonowane przez... 15 lat. Czy są potem warte swojej ceny?

Mówimy o najdroższym steku świata. Kosztuje równowartość 3200 dolarów (ok. 12,8 tys. zł) i jest sprzedawany przez Alexandre Polmarda, hodowcę i rzeźnika. Większośc mięsa, które oferuje, zamawiana jest do restauracji w Hong Kongu.

 

Do produkcji steków Polmard używa wyselekcjonowanych krów rasy Blonde d”Aquitaine. Już podczas hodowli są masowane, puszcza im się muzykę i specjalnie żywi, podobnie jak japońskie bydło Wagyu. Alexandre Polmard zabija jedynie 4 krowy tygodniowo.

 

Ich mięso poddawane jest autorskiemu procesowi starzenia, które nazywa się „hibernacja”. Wołowina leżakuje w temperaturze grubo poniżej zera, ale poddana jest cyrkulacji powietrza, które krąży wokół z prędkością 120 km/h. I tak trwa to 15 lat.

 

Po upływie tego czasu dostaje się mięso, z którego stek kosztuje wspomniane 3200 dolarów. Nie trzeba zamawiać całego, można zdecydować się na menu degustacyjne w nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelina restauracji Caprice w Hong Kongu. Kilka kęsów wołowiny na lunch kosztuje wówczas 700 dolarów (2800 zł).

 

Do takiej potrawy jak znalazł pasowała będzie butelka Château Margaux z 2009 roku – najdroższego wina świata – za 195 tys. dolarów (ok. 780 tys. zł).

 

Smacznego!

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska