7 miast w Europie, które musisz zobaczyć i które nie zrujnują twojej kieszeni

2017-03-29
7 miast w Europie, które musisz zobaczyć i które nie zrujnują twojej kieszeni

Jest wiele kryteriów, według których można ocenić atrakcyjność potencjalnego celu podróży. Jednym z nich jest oczywiście cena – problem polega na tym, że podział konkretnych miast na drogie i tanie jest niezwykle subiektywny.

“Tanio” i “drogo” dla każdego znaczy coś innego – na szczęście nie żyjemy w rzeczywistości, w której każdy zarabia tyle samo i na tyle samo może sobie pozwolić. Jednym ze sposobów na określenie atrakcyjności cenowej miast jest tak zwany backpacker index, wymyślony przez jeden z serwisów poświęconych tematyce turystycznej. Co to takiego? Otóż jest to suma, jaką w danym mieście w ciągu jednego dnia trzeba wydać na:

 

– miejsce noclegowe w tanim i dobrym hostelu

– trzy tanie posiłki

– dwa bilety na komunikację miejską

– jeden bilet wstępu do jakiejś atrakcji turystycznej

– trzy tanie piwa

 

Które miasta w Europie prezentują się najatrakcyjniej przy uwzględnieniu wyżej wymienionych kryteriów? Oto czołowa siódemka:

 

Kijów

Ze względu na trwający od kilku lat konflikt zbrojny na Ukrainie, Kijów nie jest tak częstym celem podróży, jak to miało miejsce przed kilkoma laty. Sytuacja jest oczywiście o wiele bardziej stabilna niż w 2014 roku, ale wiele osób nadal obawia się odwiedzin w ukraińskiej stolicy. Ma to wpływ na tamtejsze ceny, które powodują, że być może warto rozważyć ten kierunek, ale niech każdy sam podejmie decyzję.

 

Backpack index: 27,59 euro = ok. 117 złotychSarajewo

Stolica Bośni i Hercegowiny w latach dziewięćdziesiątych była areną krwawych walk i chociaż od zakończenia wojny minęło już ponad dwadzieścia lat, to jej ślady są cały czas wyraźne, a samo miasto wciąż jest z nią silnie kojarzone. Sarajewo jest jednak z całą pewnością warte odwiedzenia, a miejski bazar o nazwie Baščaršija jest szczególnie polecany ze względu na wyjątkowy klimat.

 

Backpack index: 26,73 euro = ok. 114 złotych

 

Budapeszt

O tym, że warto odwiedzić Budapeszt, wiadomo nie od dziś – stolica Węgier obfituje w rozmaite atrakcje, a o szczególnie interesujących mieliśmy już okazję pisać na naszej stronie (jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda tamtejsze sexparty w termach, zapraszamy TUTAJ). Na tym oczywiście atrakcje się nie kończą – każdy powinien chociaż raz w życiu spojrzeć na Budapeszt ze Wzgórza Gellerta.

 

Backpack index: 7917 forintów = ok. 109 złotychBelgrad

Wojna, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych na Bałkanach, odcisnęła olbrzymie piętno na całym regionie i wiele miast (zwłaszcza tych oddalonych od wybrzeża) nadal ma ogromny problem z przyciągnięciem turystów. Belgrad również się do nich zalicza, ale tym, którzy zdecydują się tam przyjechać oferuje niskie ceny oraz interesujące życie nocne.

 

Backpack index: ok. 105 złotych

 

Kraków

Na liście najatrakcyjniejszych cenowo miast europejskich nie zabrakło Krakowa. Jest to popularny kierunek zwłaszcza dla mieszkańców krajów Europy Zachodniej, ale co roku odwiedzają go także setki tysięcy turystów z Polski. I chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego.

 

Backpack index: ok. 103 złote

 

Sofia

Bułgaria to popularny kierunek turystyczny wśród Polaków, ale decydują się oni głównie na typowo wakacyjne kurorty, położone nad Morzem Czarnym. Warto jednak zajrzeć także do bułgarskiej stolicy, która kusi przede wszystkim niskimi cenami, ale także interesującymi zabytkami, wśród których z całą pewnością prym wiedzie imponująca Katedra Św. Aleksandra Newskiego.

 

Backpack index: ok. 95 złotych

 

Bukareszt

Numerem jeden w kategorii wartych odwiedzenia europejskich miast, które nie rujnują kieszeni jest stolica Rumunii. Miasto, które w okresie międzywojennym było nazywane “Małym Paryżem”, obecnie dość sprawnie podnosi się po kilkudziesięciu latach rządów komunistycznych. Do najbardziej polecanych miejsc do odwiedzenia należą przede wszystkim monumentalny budynek parlamentu, a także starówka oraz Rzymskie Ateneum.

 

Backpack index: ok. 90 złotych

 

foto: focusstock / iStock, Stefan Jurca, Dennis Jarvis, Qiv, Moyan Brann, Michał Huniewicz, Vladimir Kud / flickr

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska