Szokująca zmiana w McDonald's: na szczęście na lepsze!

2017-04-01
Szokująca zmiana w McDonald's: na szczęście na lepsze!

Piekło zamarzło. McDonald's dokonuje jednej z największych zmian w swoich dziejach. A jej przedmiotem jest legendarny „ćwierćfunciak”, czyli polski McRoyal.

W Polsce o Quater Pounderze usłyszeliśmy po raz pierwszy w filmie „Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Słynną rozmowę Vincenta Vegi i Julesa Winfielda możecie zobaczyć poniżej.


 

Hamburger, o którym mówią panowie gangsterzy, będzie inny. McDonald's zadecydował, że będzie przyrządzany ze świeżej wołowiny. Najpierw w USA, potem na całym świecie. Pilotażowy program przeprowadzono w dwóch stanach (Oklahoma i Arizona), zadziałał, więc podjęto globalną decyzję.

 

Świeży, a nie jak dotąd mrożony „ćwierćfunciak z serem”, nasz McRoyal, to kolejny krok McDonald'sa w stronę poprawy jakości „śmieciowego” żarcia.

 

Firma nie zaczęła tego marszu z własnej woli, ale przyciśnięta przez konkurencję. Już zmieniono recepturę bułek do wszystkich hamburgerów, nie ma w nich tak dużo HFCS (High Fructose Corn Syrup, syrop glukozowo-fruktozowy, robiony z kukurydzy), czyli substancji używanej zamiast cukru trzcinowego, będącej główną przyczyną otyłości w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie także na świecie.

 

Nie stosuje się już w McDonald's konserwantów do mięsa drobiowego. Z kolei jajka używane do przygotowania dań do 2025 roku mają pochodzić wyłącznie od kur z wolnego wybiegu.

 

Smacznego!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska