Project Scorpio: pierwsze informacje o nowej konsoli od Microsoftu

2017-04-07
Project Scorpio: pierwsze informacje o nowej konsoli od Microsoftu

Miała być rewolucja, ale w kontekście tego, czego dowiedzieliśmy się o nowej konsoli od Microsoftu, trudno użyć tego słowa.

Wyścig Sony i Microsoftu w segmencie konsol nie zwalnia – obie firmy stale toczą walkę o potencjalnego klienta. Ruchu ze strony tej drugiej spodziewaliśmy się od dawna – informacje na temat nowej konsoli od giganta z Redmond pojawiały się od kilku miesięcy, a Sony wypuszczając na rynek PlayStation 4 Pro w listopadzie 2016 roku mogło tylko czekać na odpowiedź konkurencji. Ta wreszcie się pojawiła – co prawda oficjalna prezentacja nowego sprzętu od Microsoftu została zaplanowana na czerwcowe targi E3, ale poznaliśmy już specyfikację techniczną Projectu Scorpio. I tak, jak mogliśmy się tego spodziewać, nowa konsola jest mocniejsza od swojego największego rywala w postaci PS4 Pro.

 

Zdecydowanie jednak za wcześnie na to, aby móc powiedzieć o nowej generacji konsol. Scorpio może się co prawda pochwalić dużą mocą obliczeniową, ale trudno mówić o rewolucji. Sercem nowej konsoli od Microsoftu jest ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu 2,3 GHx (przy 2,1 w PS4 Pro i 1,75 w Xboxie One S), gracze będą mieli również do dyspozycji znacznie mocniejszą jednostkę graficzną (40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych w 1172 MHz) i więcej pamięci RAM (12 GB). Liczby liczbami, ale jakie będą miały przełożenie na doznania z rozgrywki?

 

Procesor szybszy o 30% i ponad 4,5-krotnie mocniejszy procesor graficzny to wystarczające parametry, aby móc odpalać gry w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Mało tego – konsola będzie miała wystarczający zapas mocy, aby w przyszłości wprowadzić kolejne modyfikacje i udoskonalenia. To wszystko z zachowaniem wstecznej kompatybilności – na Scorpio będzie można grać w tytuły z biblioteki zarówno Xboxa One, jak i Xboxa 360. Jeszcze co do samej nazwy – nie jest ona oficjalna. Microsoft mówi o nowym sprzęcie, że „należy do rodziny Xbox”, zatem możemy się spodziewać, że firma nie rezygnuje z dotychczasowego nazewnictwa. Na oficjalną prezentację musimy jednak poczekać do czerwcowych targów E3.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska