30 lat Simpsonów: tego nie wiesz o kultowej kreskówce

2017-04-18
30 lat Simpsonów: tego nie wiesz o kultowej kreskówce

19 kwietnia 30. urodziny kultowego serialu animowanego Simpsonowie. Z tej okazji dajemy wam garść informacji na temat produkcji. Ta garść jest naprawdę duża.

 

Imię Bart Simpson to anagram od BRAT. Pełne imię i nazwisko to Bartholomew Jojo Simpson.

 

Wszystkie postaci w Simpsonach mają po cztery palce u rąk. Poza Bogiem, który ma ich po pięć.

 

Wszystkie postaci Simpsonów są oparte na członkach rodziny Matta Groeninga, pomysłodawcy serii oraz mają po nich imiona.

 

Muzyczny temat przewodni z Simpsonów został napisany przez Danny'ego Elfmana. Zajęło mu to dwa dni.

 

Słynne słowo „D'oh!” znalazło się w Oxford English Dictionary.

 

 

6 miesięcy – tyle trwa produkcja jednego odcinka Simpsonów.

 

W 1998 roku magazyn Time uznał Barta Simpsona za jedną z najbardziej wpływowych osób XX wieku.


Serial Simpsonowie dzierży rekord najdłużej wyświetlanej w telewizji serii animowanej (w czasie największej oglądalności) oraz serialu, w którym pojawiło się najwięcej gwiazd w roli gości specjalnych.

 

Telewizja Fox posiada prawa do Simpsonów do 2082 roku.

 

 

W arabskiej wersji Simpsonów Homer nazywa się Omar Shamshoom. Nie je hot-dogów, ale wołowe kiełbaski oraz nie pije piwa, ale gazowany napój bezalkoholowy.

 

Gdybyś chciał obejrzeć wszystkie odcinki Simpsonów jeden po drugim, bez reklam, zajęloby ci to 8,5 dnia.

 

Drugie imię Milhouse'a Van Houtena to Mussolini.

 

W oryginalnej wersji głos Barta Simpsona jest podkładany przez kobietę.

 

 

W jednym z epizodów gościem był Julian Assange, twórca WikiLeaks. Jego kwestia została nagrana w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, gdzie schronił się oczekując na azyl.

 

W innym odcinku Homer stwierdził, że wszechświat ma kształt amerykańskiego pączka z dziurką. Astrofizycy potwierdzili, że to możliwe.

 

Współtwórca Simpsonów Sam Simon zmarł na raka. Całą swoją fortunę przekazał na cele charytatywne, dla schronisk zwierzęcych.

 

Domy w miejscowości Springfield, w której rozgrywa się akcja serialu, są żółte. To pomysł Matta Groeninga, by podczas przełączania kanałów, widzom łatwiej było się zatrzymywać na Simpsonach.


Prezydent George Bush obwinił Simpsonów za problemy amerykańskiego społeczeństwa. Stwierdził, że rodziny nie powinny przypominać Simpsonów, ale Waltonów (twórców Wal-Marta).

 

Pierwsza Dama Barbara Bush powiedziała, że Simpsonowie to „najgłupsza rzecz, jaką widziała”> W jednym z odcinków odpowiedziała jej na to Marge Simpson.

 

Sześcioro głównych aktorów podkładających głos w Simpsonach zarabiało po 30 tys. dolarów za odcinek do 1998 roku. Między 1998, a 2004 rokiem już po 125 tys. dolarów. A od 2004 roku po 400 tys. dolarów za odcinek.

 

W 1990 roku piosenka „Do The Bartman” sięgnęła pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Została napisana przez Michaela Jacksona i Bryana Lorena, a zaśpiewana przez Nancy Cartwright, która jest głosem Barta.

 

T-shit „I'm Bart Simpson. Who the hell are you?”, która jest częścią oficjalnej kolekcji serialu, została zakazana w publicznych szkołach.

 

Pierwsze słowo wypowiedziane przez Barta brzmi „Ay caramba!”.


Wieśniacy ze Springfiled, Cletus i Brandine mają 44 dzieci. Niektóre mają na imię: Crystal Meth, Incest, Dubya, Normal-Head Joe, czy Mary WrestleMania.

 

Szyfr do szkolnej szafki Barta to 36-24-26. Numery zostały wzięte z piosenki AC/DC „Dirty Deeds Done Dirt Cheap”.

 

W 1997 roku ogłoszono konkurs na dom inspirowany Simpsonami. Wygrał właściciel domu, który okazał się specjalnie zbudowaną repliką domu Simpsonów w Nevadzie. Fox i Pepsi zaoferowały mu 75 tys. dolarów, ale właściciel odmówił, ponieważ na budowę wydał 120 tys.

 

W latach 1991-1993 autorem i producentem 4 epizodów był Conan O'Brien, jeden z najsłynniejszych amerykańskich komików.


W celu promowania pełnometrażowych Simpsonów amerykańska sieć 7-Eleven zmieniła część swoich sklepów spożywczych w Kwik-E-Marty, dodając niektóre typowe produkty, jak Buzz Cola, Squishees, czy płatki Krusty-O.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska