Jak dobrać rozmiar marynarki?

2017-04-24
Jak dobrać rozmiar marynarki?

Facet z klasą chodzi w marynarkach. To proste i nie da się inaczej. No, chyba że warto uściślić: facet z klasą chodzi w dobrze dobranych marynarkach. Bo marynarka źle dobrana jest gorsza niż sprany t-shirt.

Podstawa stylu to wcale nie dobór materiału czy barw, ale proporcje i odpowiednie dopasowanie ubioru do budowy ciała. Ta zasada sprawdza się przy każdym elemencie męskiego ubioru, ale jednak nic nie boli tak jak źle dobrana marynarka. Jak ustrzec się tego grzechu?

 

Jaka powinna być długość męskiej marynarki?

Zacznijmy od prawidłowej długości męskiej marynarki. W końcu to najłatwiejsze. Zasady są bardzo proste i wystarczy się ich trzymać, żeby było dobrze. Jak brzmią?

 

Pierwsza, naczelna i najbardziej uniwersalna zasada to kupować taką marynarkę, która z tyłu zakrywa pośladki albo ewentualnie zakrywa je w dużej części. Trzymając się tego na pewno nie narazisz się na śmieszność. Marynarka dłuższa niż do końca pośladków? Możesz być właściwie pewien, że będzie za duża! A krótsza? Tu jest nieco większy problem, bo od czasu do czasu trafia się moda na marynarki bardzo krótkie. Cóż, tu doradzalibyśmy ostrożność! Po pierwsze wybór takiej krótkiej marynarki na pewno będzie raczej casualowy niż formalny. Po drugie – tego typu moda zawsze mija. A jeśli chodzi o styl zawsze lepiej, żeby było ponadczasowo.

 

W marynarce jest jeszcze jedna istotna długość. Długość rękawów. Zacznijmy od tego, o czym do znudzenia powtarzamy i będziemy powtarzać: rękaw koszuli powinien o jakiś centymetr wystawać spod rękawa marynarki (przy okazji warto przypomnieć, że rękaw koszuli nie może być zbyt szeroki). A jaką zasadą powinniśmy się kierować przy zakupie marynarki oprócz tej, żeby najlepiej mierzyć ją od razu na koszulę z długim rękawem? Najprościej powiedzieć, że rękaw marynarki powinien sięgać do nasady kciuka. Przy czym – uwaga! – nasada kciuka to ta pierwsza kostka, znajdująca się przy nadgarstku, nie zaś ta, od której kciuk zaczyna rozgałęziać się od reszty dłoni.

 

Jak powinna leżeć marynarka?

Sama długość jednak nie wystarczy, by marynarka dobrze wyglądała na ciele. Powinna być ona dobrze dopasowana także na szerokość. Musi leżeć symetrycznie. Musi dobrze leżeć w barkach – ani nazbyt je opinać, ani nie być ani trochę od nich szersza (tragedia!). Od barków powinno się zaczynać – jeśli marynarka jest o rozmiar za duża lub za mała w barkach – na pewno odpuść sobie jej zakup.

 

Idźmy dalej – kołnierz. Musi on dokładnie przystawać do kołnierza koszuli. Tak samo ściśle jak klapy marynarki powinny przylegać do klatki piersiowej. Jeśli na klapach robią się fałdy to znaczy, że jest ona za mała. Jeśli będzie za duża – sami to zauważycie. Na sprawdzenie czy marynarka dobrze leży w talii jest niezawodny sposób. Wystarczy, mierząc, zapiąć marynarkę na guzik i odciągnąć ją od brzucha. Jeśli ciało i odzież dzieli kilka centymetrów to wszystko jest jak należy. Jeśli kilkanaście – marynarka najwyraźniej jest za duża.

 

Tak wyglądają najważniejsze, podstawowe zasady doboru marynarki. Pamiętajcie o nich, a nie zginiecie (i nie utoniecie w fałdach nowo kupionego elementu odzieży). Aha, i prawdopodobnie będziecie wyglądali lepiej niż bez marynarki!

 

Przyswoiliście? Jeśli tak to warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy – o doborze kolorów. Chcesz na przykład wiedzieć do czego nosić jasną marynarkę? W tym też pomożemy!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska