Jak składać poszetkę?

2017-04-26
Jak składać poszetkę?

Po zaopatrzeniu się w pierwszą poszetkę wielu zastanawia się, jak właściwie ją złożyć, aby dobrze komponowała się z marynarką oraz resztą z stroju.

W Internecie często pojawia się pytanie o treści „jak złożyć chusteczkę do butonierki?”, więc z przyjemnością rozwiejemy wątpliwości. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – tego w żaden sposób nie można zrobić. Butonierka jest to bowiem mała dziurka, znajdująca się w klapie marynarki – wkładamy do niej najczęściej kwiat, ewentualnie przypinamy niewielką przypinkę. Jeśli ktoś będzie bardzo uparty, da radę wcisnąć do niej chusteczkę, ale efekt wizualny raczej nie będzie zbyt atrakcyjny.

 

Kieszeń marynarki, która często jest nazywana butonierką, nosi nazwę brustaszy – to do niej właśnie wkładamy ozdobną chustkę, czyli poszetkę. Ma ona kształt kwadratu, a najczęściej spotykane wymiary to 30 x 30 centymetrów, chociaż zdarzają się oczywiście większe. O tym, jak właściwie dobrać poszetkę, pisaliśmy już wcześniej na naszej stronie. Teraz skupimy się na tym, jak ową chustkę do garnituru poprawnie złożyć, aby ta odpowiednio prezentowała się w brustaszy.

 

Jeśli chodzi o składanie poszetki, to stwierdzeniem niezbyt dalekim od rzeczywistości będzie, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W Internecie znajdziemy dziesiątki (jeśli nie setki) poradników na fantazyjne składanie poszetek. My jednak jesteśmy zdanie, że najlepiej trzymać się najbardziej klasycznych i najprostszych rozwiązań – może zdarzyć się sytuacja, gdy misterna konstrukcja nam się posypie, a będąc w towarzystwie chyba nie będziemy bawić się w poszetkowe origami.

 

Najprostszym, a przy tym niezwykle eleganckim sposobem złożenia poszetki jest tak zwany tv fold. Polega to na tym, że z brustaszy wystaje jedynie wąski pasek. Nazwa wzięła się od prezenterów telewizyjnych, którzy kilkadziesiąt lat temu wypromowali taki sposób składania ozdobnych chustek do marynarek. Będzie to najlepszy wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają się zastanawiać, jak nosić poszetkę i nie chcą prezentować się zbyt ekstrawagancko. W tym przypadku należy złożyć poszetkę na pół wzdłuż pionowej osi, a następnie na pół wzdłuż poziomej.

 

 

Jeśli chcemy, aby z brustaszy wystawał trójkątny fragment, poszetkę składamy na pół wzdłuż przekątnej, a następnie rogi wędrują do środka:

 

 

Nieco bardziej fantazyjnym sposobem złożenia poszetki jest tak zwana luźna pufka:

 

 

Powyższe sposoby oczywiście nie wyczerpują tematu, niemniej jednak dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z modą męską powinny być całkowicie wystarczające.

 

foto: milosljubicic / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska