Czy z Chinami lepiej rozliczać się w juanach?

2017-05-08
Czy z Chinami lepiej rozliczać się w juanach?

Od grudnia ubiegłego roku każda polska firma współpracująca z Chinami może transakcje rozliczać w juanach. Dzięki bezpośredniej wymienialności juana na złotego, handel z Chinami może być obarczony mniejszym ryzykiem walutowym. Dlaczego warto sięgnąć po rozliczenia w chińskiej walucie?

Przed grudniem 2016 roku ryzyko walutowe było dużym wyzwaniem dla polskich firm prowadzących współpracę handlową z Chinami. Transakcje najczęściej rozliczano w dolarach amerykańskich lub euro. Dziś polskie firmy mogą sporo zyskać wybierając na walutę rozliczeniową juana (zwanego również renminbi). Jednak niewiele z nich korzysta z tego rozwiązania. Możliwe, że tendencja ta jest efektem braku świadomości o korzyściach płynących z rozliczania się bezpośrednio w chińskiej walucie.

 

Wymienialność złotego na juana

Dzisiaj złotego na chińską walutę każdy polski klient może wymienić w banku, kantorze internetowym lub stacjonarnym. Chiński Bank Centralny wprowadził bezpośrednią wymienialność juana na złotego dokładnie 16 grudnia 2016 roku. Za taką decyzją chińskich decydentów stała chęć zacieśnienia relacji biznesowych między partnerami z Chin i Polski. Warto dodać, że kraj nad Wisłą jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Zmniejszenie ryzyka walutowego

Rozliczając się z Chinami w dolarach amerykańskich obie strony transakcji są narażone na ryzyko walutowe w zakresie kursów CNY/USD i USD/PLN. Rozliczając się bezpośrednio w chińskiej walucie, ryzyko to zostaje zminimalizowane i dotyczy wyłącznie polskiej strony. Uniknięcie podwójnego przewalutowania zmniejsza koszty instrumentów finansowych potrzebnych do zabezpieczenia ryzyka walutowego. To ważna informacja, ponieważ kursy walut zmieniają się w sposób ciągły, a przy większych kontraktach, nawet niewielkie wahania mogą zmniejszyć rentowność wymiany handlowej.

 

Obniżenie kosztów transakcji

Polskie przedsiębiorstwa importujące towar z Chin, które wcześniej wynegocjowały rozliczenia faktur w dolarach lub euro, mogą jeszcze raz dokonać negocjacji, pytając o kwotę do zapłaty w juanach i dzięki temu uzyskać lepsze ceny. Rozliczenie transakcji w juanach powoduje, że strona chińska całkowicie unika problemów związanych z ryzykiem walutowym. To powód dla którego polskie firmy mogą wynegocjować mniejszą marżę na importowanym towarze, a dodatkowo zapewnić sobie stałe warunki obowiązujące przez dłuższy czas.

 

Budowa długotrwałych relacji i zaufania

Z biznesowego punktu widzenia nie tylko uzyskanie lepszych cen importu jest ważne. Dla polskich importerów istotnym czynnikiem w handlu z Chińczykami jest także zbudowanie długofalowych i opartych na zaufaniu relacji. Rozliczenie w juanach jest dla chińskiego partnera znakiem, że dana firma nastawiona jest na długotrwałą współpracę, co zwiększa jej konkurencyjność na chińskim rynku oraz umożliwia powiększenie grona dostawców.

 

Reasumując

„Rozliczenia z Chinami bezpośrednio w juanach to opcja, która może przyczynić się do zmniejszenia kosztów transakcyjnych oraz uproszczenia procedur.” – podsumowuje Robert Madejski, dealer walutowy z serwisu kantoronline.pl. „Wszystko zależy jednak od przedsiębiorców i tego, czy zwiększą oni swoje zaufanie do chińskiego systemu finansowego”. Przypomnijmy, że Chiński Bank Centralny prowadzi politykę płynnego kursu regulowanego dopuszczalnym dziennym zakresem +/-2 proc. Średni kurs wymiany juana na złotego wynosi dziś ok. 0,58 PLN (kurs z dnia 4.05.2017 r.).

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska