Jak przeprosić kobietę?

2017-05-09
Jak przeprosić kobietę?

Kara musi być, należy się za każde przewinienie wobec kobiety. Zanim jednak się ją poniesie, należy przeprosić. Bez skruchy nie ma mowy o wybaczeniu. Ale jak to zrobić, by zadziałało?

Proste słowo „przepraszam”, którego uczą nas od maleńkości, czasami nie przechodzi przez gardło. Z prostego powodu: buntujemy się przeciwko własnej winie. A już jeśli mamy co do niej wątpliwości, to w ogóle nie chcemy przepraszać.

 

Zatem pierwszym warunkiem udanych przeprosin jest uznanie swojego przewinienia. Bez tego nie będzie szczerze. A tylko taki żal ma sens. Szczerość jest warunkiem koniecznym.

 

Jak się zabrać za przepraszanie kobiety?

Wszystko zależy od rodzaju przewinienia. I kobiety. Inaczej przeprasza się żonę, a inaczej przyjaciółkę, koleżankę z pracy, kochankę, także siostrę, czy matkę.

 

Jeśli stało się naprawdę coś poważnego, trzeba zachować powagę. W przeciwnym razie można próbować wplatać poczucie humoru, nawet delikatne żarty.

 

W przypadku poważnego przewinienia trzeba przeprosić osobiście. Podczas przemowy – niech nie będzie krótka – trzeba pokazać kobiecie, że rozumie się swoją winę. To nie ma być wygłoszona formułka, zaczerpnięta chociażby z tego tekstu, ale prawdziwy żal. No i postanowienie poprawy. Nie można przepraszać bez tego, kościelna spowiedź akurat w tym wypadku pokazuje całkiem nieźle, jak to powinno wyglądać.

 

Teraz przejdźmy na chwilę do innego porównania. Z przeprosinami powinno być trochę jak w sądzie. Trzeba zaoferować zadośćuczynienie, zgodzić się na umowną „karę”. Ja zrobiłem coś złego, zatem chcę to naprawić.

 

Co kupić kobiecie na przeprosiny?

Kuferki na biżuterię większości kobiet pełne są precjozów kupionych „na przeprosiny”. Niektóre panie mają nawet naprawdę drogie rzeczy, za łajdaczenie się przepraszających.

 

No właśnie, czy przeprosiny wiążą się z wydatkami? Czy trzeba coś kupować? To nie jest najgorszy pomysł, diamenty są przecież najlepszymi przyjaciółmi kobiet. Nie namawiamy oczywiście do rujnowania się na te kamyki (chociaż to zależy od rodzaju przewinienia), ale coś można kupić.

 

Dalej jest już jak z urodzinami albo Świętami. Trzeba pokombinować. Uniwersalne rzeczy to buty i torebka, tego nigdy dość. Problem w tym, że wybór może być nietrafiony. O ile na Święta to nie aż tak wielki kłopot, o tyle w przypadku przeprosin tak. To po prostu musi być to coś.

 

Jak przeprosić zranioną kobietę?

Naprawdę zraniona kobieta musi być przeproszona w specjalny sposób. Od razu nie wybaczy, ale bez prawdziwej skruchy nie ma mowy o tym, by cokolwiek wróciło do normy. W takim wypadku wydatki będą konieczne. I to niemałe. Poza prezentem należą się też kwiaty. I naprawdę duża doza skruchy.

 

Co napisać kobiecie na przeprosiny?

Najlżejsze przewinienia: w stosunku do koleżanek z pracy, żony, przyjaciółki, nie wymagają aż takich zabiegów. Spóźnienie na spotkanie, czy zapomnienie o czymś średnio istotnym nie wymaga, byś ubierał się w wór pokutny.

 

Można napisać maila lub sms-a. Najlepiej obrócić sprawę w żart, odwołać się do wspólnej historii i zacytować coś z niej. Postawić się w roli niezdary. Kobiety są bardzo opiekuńcze, widząc cierpienie momentalnie włącza im się instynkt macierzyński. Już nie łakną krwi.

 

Za to w żadnym wypadku, nawet błahym, nie wolno zaprzeczać swojej winie (jeśli jest bezsprzeczna). W przepraszaniu nie chodzi o negocjowanie. Jeśli już się zdecydowaliśmy, by przeprosić, to znaczy, że mamy za co i nie kwestionujemy winy.

 

Odradzamy także lekceważenie przepraszania. Kobiecie należy się większy szacunek niż kumplowi, krótkie „sorki” wysłane sms-em jest niestosowne.

 

Jakie kwiaty kupić kobiecie na przeprosiny?

W przypadku lżejszych przewinień proponujemy kwiaty. One są zawsze i wszędzie odpowiednie. Nawet najbardziej sfeminizowane dziewczyny nie odrzucają kwiatów. Bukiet na przeprosiny? A może róże na przeprosiny? To dobry trop, ale proponujemy raczej dowiedzieć się o ulubione (jeśli ich nie znacie). Kobieta nie chce z wami rozmawiać, więc nie pomoże, ale może pomoże jej przyjaciółka albo nawet ktoś z rodziny. Zawsze sprawdzają się kwiaty sezonowe (np. tulipany wiosną).

 

Powtarzamy, że bardzo ważna jest skala przewinienia, za które się kajacie. Jeśli było grubo, dając bukiet kwiatów ryzykujecie, że zostaną wam one zniszczone na głowie. Nie mówiąc o damskiej torebce.

 

Kolor róż na przeprosiny

Jeśli już kwiaty, na przykład róże, to pewnie zastanawiacie się nad kolorem. Taka wiedza dla większości z nas jest niedostępna, tak jak wiedza o znakach zodiaku i tajemnicach damskich torebek. Ale poszukaliśmy tu i ówdzie i możemy podzielić się z wami, choć być może część nie uwierzy. Na przeprosiny kupuje się 15 róż. Kolory to biały i/lub czerwony – pierwszy symbolizuje nadzieję, drugi miłość. Są kobiety, pewnie większość, dla których to oczywistość.

 

Jak już przeprosicie, a przeprosiny zostaną przyjęte, to po prostu nie róbcie tego ponownie.

 

Foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska