Co to jest whisky single malt?

2017-05-09
Co to jest whisky single malt?

Whisky, podobnie jak mnóstwo innych napojów alkoholowych, może się pochwalić wieloma różnymi odmianami. Za gatunek najwyższej jakości uznaje się tak zwaną single malt whisky. Ale czym ona właściwie jest?

Ogromna większość whisky, którą znajdziemy na półkach sklepowych w delikatesach oraz supermarketach jest whisky typu blended, czyli mieszana. Jest to whisky najczęściej wytwarzana masowo – nie znaczy to oczywiście, że jest niskiej jakości (chociaż do tych najlepszych z pewnością sporo jej brakuje. Jeśli chcemy wejść na wyższy poziom wtajemniczenia, jeśli chodzi o picie tego trunku, powinniśmy sięgnąć po whisky typu single malt, czyli whisky jednosłodowa. Ale czym ona właściwie jest i co odróżnia ją od whisky typu blended?

 

Przede wszystkim należy wiedzieć, że aby whisky mogła oficjalnie zostać nazwana single malt, musi spełnić konkretne wytyczne, regulowane przez prawo. Single malt powstaje ze słodu jęczmiennego. Inaczej jest w przypadku whisky typu blended, w przypadku których miesza się whisky powstałe z innych typów zboża, do których należy nawet… kukurydza. Jednak stosowanie jęczmienia to nie jedyny warunek, jaki musi spełnić whisky, aby mogła zostać nazwana single maltem.

 

Druga sprawa to sposób destylacji. W przypadku tanich, zbożowych whisky stosuje się destylację kolumnową, która jest zdecydowanie wydajniejsza i umożliwia szybszą destylację większych ilości trunku. Jeśli zaś chodzi o single malt, to ten rodzaj whisky powstaje na skutek destylacji alembikowej. Alembik to miedziane urządzenie do destylacji o charakterystycznym kształcie (zdjęcie poniżej). Jego użycie ma ogromny wpływ na smak whisky, który jest o wiele bardziej złożony i bogatszy niż w przypadku trunku, powstałego przy użyciu destylacji kolumnowej. Destylacja alembikowa jest jednak droższa i mniej wydajna.

 

 

Single malt czy blended?

 

Destylarnie, które zajmują się produkcją whisky typu single malt zwracają ogromną uwagę na beczki, w których leżakuje ich wyrób. Najlepsze destylarnie wykorzystują każdą z beczek maksymalnie kilka razy, inaczej niż w przypadku produkowanych na dużą skalę whisky typu blended. Leżakowanie trwa co najmniej trzy lata, chociaż ten okres może być oczywiście dłuższy. Nie jest on jednak kluczowy – dla whisky typu single malt najważniejszy jest proces produkcji. Należy też pamiętać o jednej, ważnej rzeczy – trudno bowiem powiedzieć, aby single malt był zawsze lepszym trunkiem od whisky typu blended. Nie warto się snobować w ten sposób, ponieważ whisky mieszana może trafić w nasze gusta o wiele skuteczniej, niż jednosłodowa.

 

foto: Shaiith, FocusEye / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska