Szejkowie oszaleli – chcą przyciągnąć do siebie… góry lodowe!

2017-05-12
Szejkowie oszaleli – chcą przyciągnąć do siebie… góry lodowe!

Pomysł iście szalony, ale kto ma tego dokonać, jeśli nie oni?

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem o wielu niewątpliwych zaletach – mieszkańcy raczej nie narzekają na brak gotówki, po ulicach poruszają się niesamowite samochody (co wynika z poprzedniego), a zarówno obywatele tego kraju, jak i turyści mogą korzystać z pięknych, piaszczystych plaż.

 

Nie pod każdym względem jest to jednak kraina mlekiem i miodem płynąca – problemem są właśnie płyny, a konkretnie woda pitna. Szejkowie zdają sobie bowiem sprawę, że jej zasoby nie są nieskończone, a o tym, że trudno ją znaleźć na pustyni wie każdy, kto nie jest na bakier z polską muzyką rozrywkową.

 

Do rozwiązania tego problemu postanowiono podejść z właściwym dla tego kraju rozmachem. Jedna z firm planuje bowiem użyć… gór lodowych, a konkretnie przetransportować je z Antarktydy do emiratu Fudżajra, znajdującego się we wschodniej części kraju. Abdullah Mohammad Sulaiman Al Shehi, który jest dyrektorem zarządzającym we wspomnianej firmie twierdzi, że ilość wody pitnej znajdującej się w jednej górze lodowej wystarczy dla miliona ludzi na pięć lat. Dodał on również, że góry lodowe są w stanie zmienić mikroklimat w regionie, a co za tym idzie sprowadzić deszcz na jałową, arabską ziemię.

 

Podobno topnienie lodu nie jest problemem – większa część góry lodowej znajduje się bowiem pod wodą, a część nad powierzchnią oceanu ma odbijać światło słoneczne. Al Shehi dodał, że transport pierwszej góry rozpocznie się na początku 2018 roku i ma trwać około roku, a obserwowanie płynących po oceanie „zbiorników” z wodą pitną może być ciekawą atrakcją turystyczną.

 

foto: UpdogDesigns / iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska